MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Chihuahua Hakkında Bilmeniz Gerekenler

17.02.2022 13:48:15

Asla büyümeyen bir köpek cinsi olan Chihuahua köpekleri, bu özellikleri ile büyük dikkat çekiyor. Özellikle bakımı kolay küçük köpek tercih edenlerin Chihuahua sahiplenme talebi bulunuyor. Oldukça sevimli ve sevecen bir ırk olan bu köpeklerin kökeni de tartışma konularından biridir. Eski bir ırk olan bu sevimli yaratıklar, Avrupa ve Amerika arasında gidip gelmektedir.

Şivava olarak telaffuz edilen ve dilimize bu şekilde geçen bu sevimli köpekler hakkında merak ettiklerinizi derlemek istedik. Bu yazımızda Şivava cinsi köpeklerin genel özelliklerini bulabilirsiniz.

Chihuahua Köpeklerinin Kökeni

Chihuahua köpeklerinin köken meselesinin oldukça tartışmalı olduğunuz söylemiştik. Eski bir köpek ırkı olan Şivava köpekleri, bazı kaynaklara göre Avrupa kökenlidir. Fakat Meksika bölgesinde yer alan verilerin ışığında bu sevimli yaratıkların Meksika kökenli olduğu da söylenmektedir.

Şivava köpekleri, Meksika taraflarında yapılan çeşitli antik kazı çalışmalarında da kalıntılarına rastlanmış olan bir ırktır. Bu yüzden bilimsel verilere dayanarak bu ırkın ilk olarak Meksika’da ortaya çıktığını dile getirebiliriz. Bu köpek ırkı, zamanla bir şekilde Avrupa’ya gelerek buradan tüm dünyaya yayılmayı başarmıştır. Günümüzde ise Şivava köpekleri, en popüler köpek ırkları arasında yer almaktadır.

Chihuahua Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri

Chihuahua özellikleri söz konusu olduğunda bu sevimli köpeklerin asla büyümediğini mutlaka söylememiz gerekiyor. Yuvarlık bir kafa yapısına sahip olan bu köpeklerin çeneleri da bir hayli belirgin bir yapıdadır. Koyu siyah gözleri ile de ön plana çıkan Şivava cinsi köpeklerin gözleri de kafa büyüklüğüne göre oldukça geniştir.

Şivava cinsi köpekler, dik ve sivri yapılı kulaklara da sahiptirler. Bu köpeklerin kürkü de genellikle beyaz, krem ve siyah – beyaz renklerindedir. Bu sevimli köpeklerin ortalama ağırlığı ise 2 kilo ila 5 kilo arasında değişmektedir. Tüy yapısı da yoğun olmayan bu köpekleri ayda birkaç kez tarayabilir ve tüy bakımını yapabilirsiniz.

Chihuahua Köpeklerinin Karakter Özellikleri

Chihuahua köpeklerinin karakter yapılarının başında sadık olmaları yer alıyor. Sevecen ve sadık bir tür olan Şivava köpekleri, sahipleri ile oldukça iyi anlaşabiliyor. Çocuklar ile de iyi anlaşan bu cinsin köpekleri sakin yapıları sayesinde apartman dairelerinde bakıma da uygundur.

Şivava köpekleri, oyuncu oldukları için gün içerisinde yarım saatlik bir ilgi istemektedir. İnatçı bir yapıları da bulunan bu köpekleri eğitirken kimi zaman zorluk yaşamanız da mümkündür. Şivava cinsi köpekler, yalnız kaldıkları zaman üzülebilen ve terk edilme duygusu yaşayabilen hassas köpeklerdir. Bu yüzden yoğun bir çalışma temponuz varsa Şivava köpeklerini tercih etmemeniz faydalı olacaktır.

Chihuahua ücretsiz köpek sahiplendirme ilanlarında da yer alan bu sevimli köpekleri Patigil.com adresinden de ücretsiz olarak sahiplenebilirsiniz. Siz de bu büyümeyen sevimli yaratıklara ömür boyu sıcak bir yuva açmayı deneyebilir ve sadık dostunuza kavuşabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar