MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Cavapoo Köpek Irkı Tarihi ve Bakımı

10.07.2021 10:44:24

Sevgi dolu, sevecen doğasıyla tanınan Cavapoo, çoğu ortama iyi uyum sağlarlar eğlenceli ve rahat kişilikleri onları çocuklu çoğu aile için harika bir evcil hayvan yapar.

Cavapoo'nun Tarihi

Cavapoo da dahil olmak üzere son birkaç on yılda kaniş karışımları ABD'de inanılmaz derecede popüler hale geldi. Bir kaniş karışımı fikri, bir türün kişilik özelliklerini, Cavapoo durumunda Cavalier King Charles Spaniel'in iyi huyluluğunu, kanişlerin düşük tüy dökme ve hipoalerjenik özellikleriyle harmanlamaktır. Cavapoos'un ani popülaritesi onları yeni yaratılmış bir cins gibi gösterse de, ilk olarak 1950'lerde Avustralya'da yetiştirildiklerine inanılıyor.

Cavapoo Bakımı

Cavapoos, dalgalıdan kıvırcıklığa kadar değişebilen yumuşak, orta uzunlukta bir tüylere sahiptir. Çok az tüy dökmeleriyle bilinirler, bu da onları evcil hayvan tüylerine alerjisi olanlar için ideal bir cins yapar. Dökülmemeleri, rutin taranmaya ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmez. Cavapoo haftada en az bir ila iki kez taranmazsa, dalgalı tüyleri matlaşmaya başlayabilir.

Cavapoo'nuz bir şeye takılmalarını veya kırılmalarını önlemek için tırnaklarını rutin olarak kesmelidir. Ayrıca enfeksiyonu önlemek ve kulaklarında büyüyen tüyleri temizlemek ve koparmak için kulaklarının temizlenmesi gerekir. Daha küçük cins bir köpek olan cavapoos, diş hastalıklarına eğilimlidir. Cavapoo'nuzun dişlerini köpek dostu diş macunu ile her gün (veya günde bir defaya yakın) fırçalamak, köpeğinizin dişlerini temiz ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Diş hastalığı sadece kokan, kozmetik bir sorun değildir. Köpeğinizin dişeti dokusu damarlıdır ve köpeğinizin vücudunda bakterilerin kan dolaşımına girebileceği bir numaralı bölgedir. Bu ağrılı diş apselerine yol açabilir, ancak aynı zamanda kalp kasının iltihabı olan endokardit olarak bilinen bir kalp rahatsızlığına da yol açabilir.

Yaygın Sağlık Sorunları

Cavapoos, hem Cavalier King Charles Spaniel'de hem de kanişlerde yaygın olarak görülen hastalıklara eğilimlidir. ABD'deki popülariteleri arttıkça, giderek daha fazla cavapoo yetiştiricisi ortaya çıktı. Saygın yetiştiriciler, cavapoos, spaniel ve kanişlerini bu hastalıklar için tarayacak ve genetik bileşeni olan bir hastalığı olan köpekleri yetiştirmeyecektir. Cavapoos'ta yaygın olarak görülen sağlık sorunları şunları içerebilir:

Konjenital Kalp Kusurları: En yaygın olanı, bir köpeğin kalbindeki bir kapağın bozuk olduğu ve bu nedenle kapatıldığında tam olarak tıkanmadığı mitral kapak hastalığıdır.

Progresif Retinal Atrofi (PRA): Körlüğe yol açabilen oküler bir bozukluk

Luxating Patellas: Diz kapağının oturduğu oluğun sığ olduğu ve diz kapağının içeri girip çıkmasına izin verdiği ortopedik bir sorun

Diyet ve Beslenme

Cavapoos, daha küçük ila orta boy, yüksek enerjili ırklar için yapılmış bir mamayla gelişme eğilimindedir. Cins için ağırlık aralığı o kadar büyük görünmese de, aslında büyük oranda değişebilir! Cavapoo'nuzun boyutuna (ve gün boyunca aktivite seviyelerine) bağlı olarak, günde 1/2 C ila 1 C arasında yiyecek gerektirebilirler. Yüksek enerji seviyelerine sahip olmalarına rağmen, aşırı fazla kilolu olabilirler.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar