MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Border Collie Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

11.10.2022 13:34:25

Border Collie cinsi köpek dostlarımız ilk olarak İskoçya ile İngiltere arasında bulunan bir sınır bölgesinde görülmüştür. Çifçiler ise bunu görüp tepelik alanlarda koyun sürülerini bağımsız şekilde düşünüp koordine edebilecekleri ve zorlu arazi şartlarında her gün uzun mesafe katedebilecek bir çoban köpeği yani Border Collie cinsi köpek dostlarımızın dünyaya gelmesini sağladılar. Sonrasında ise Kraliçe Victoria'nın gitmiş olduğu bir gezi sırasında Border Collie cinsi köpek dostlarımızı görüp adeta aşık olması sonucunda son derece popüler hale gelmiştir. Günümüz içerisinde ise Border Collie cinsi köpek dostlarımız biz insanların en yakın dostlarından biri olarak biliniyor. Fakat böyle bilinse dahi Border Collie cinsi köpek dostlarımızın dünyanın en iyi koyun güdebilecek çoban köpeği ünvanını halen elinde taşıyor. İlk olarak 1977 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından safkan bir cins olarak kabul edilen ve bununla birlikte Border Collie cinsi köpek dostlarımızın dünyanın birçok farklı noktasında hem aile köpeği olarak insanlar sahiplenmiş hem de çoban köpeği olarak görevler vermiştir. Dünyamız üzerinde en zeki köpeklerden birisi olan bu cins, insanlar tarafından çok seviliyor.

Border Collie Cinsi Köpek Karakter Özellikleri

Border Collie cinsi köpek dostlarımız doğaları gereği çalışmayı çok sever. İnsanlar ile bir arada çalışıp vakit geçirmeyi son derece sever. Oldukça güçlü bir içgüdüye sahip olan Border Collie cinsi köpek dostlarımız yalnızca koyun sürüsünü olası tehditlerden korumak ile kalmaz bunun yanında afetler sonrasında arama ve kurtarma çalışmaları ekiplerine son derece iyi bir şekilde iz sürme yeteneği ile yardımları dokunmuştur. Daima kişilik ve karakterleri ile insanların en iyi arkadaşı haline gelmiş olan bu cins, iyi niyetli ve daima neşeli tavırları ile dikkat çekiyor. Border Collie cinsi köpek dostlarımızın eğitilebilir özellikleri sayesinde çok yönlü bir ırk olmaları sağlanmıştır. Komutlara karşı sürekli olarak duyarlı davranmışlardır. Border Collie cinsi köpek dostlarımız kararlı ve akıllı yapıları sayesinde cömerttirler. Özellikle de onlara bakan kişilere karşı bağlılık seviyesi yüksektir.

Border Collie Cinsi Köpek Bakımı

Diğer köpek ırklarında da olduğu gibi Border Collie cinsi köpek dostlarımızda da konforlu bir yaşam sürebilmesi adına bakım şarttır. Hareketli olmalarından dolayı kulaklarında biriken tozları temizlemelisiniz. Ağız problemleri yaşamaması adına da diş temizliğini sürekli yapmalı ve veteriner hekim rutin kontrollerini aksatmamalısınız. Sizlere bu içeriğimizde Border Collie cinsi köpek dostlarımız hakkında bilgilendirdik. Bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar