MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Birden Fazla Kedinin Aynı Ev İçinde Yaşaması Mümkün mü?

7.02.2023 11:45:23

Son zamanlarda her ev içerisinde en az 2 kedi varlığını sürdürmektedir. En popüler evcil hayvanlardan birisi olan kedi dostlarımızın insan yaşamında oldukça fazla olacak şekilde önemli yere sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma sonucunda ev içerisinde yaşayan kedi dostlarımızın yarısından fazlasının arkadaşı var. İkiden fazla kedi olan ev sayısı ise yüzde 10 ile 15 aralığındadır. ÜLkemizde ise son zamanlarda kedi besleyenlerin sayısı hızla artıyor. Bu oranın yanında ev içerisinde 2 kedi besleyenler de yetişmiş olabilir. Peki, ev içerisinde iki kedinin olmasının avantaj ve dezavantajlarını ele alsak ne dersiniz? Ev içerisinde birden fazla kedi anlaşabilir mi? Sorusunun cevabı için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Birden Fazla Kedinin Aynı Evde Mutlu Yaşaması Mümkün mü?

Kedi dostlarımız doğaları gereği avcı canlılardır. Bu da bölgelerinin onlar için son derece güvenilir ve başkasının yaklaşmasına izin vermedikleri bir alan olmasına sebep olabilir. Günümüz içerisinde ise kedi dostlarımız ev içerisinde ya da dışarıda yaşayan kediler olan tekirler ya da yalnızca evde yaşayabilen cins kediler olarak ikiye ayrılabilir. ÖZellikle tekir kedi dostlarımız farklı yaşam tarzlarına çok hızlı şekilde alışsa da British Shorthair gibi ev kedileri sokakta yaşayamazlar. Safkan evcil kedi dostlarımız ev ortamına ayak uydurabilir. Sokak kedileri gibi dışarıya alışkın değillerdir. Birden fazla kedinin bir ev içerisinde uyum içinde yaşaması sosyal bir canlı olmasına da sebep olur. Psikolojik sağlıklıarı açısından bu durum çok önemlidir. KEdi dostlarımızın konforunun sağlanabilmesi adına kaygı, stres ve korkuya yol açan durumların kesinlikle olmaması çok önemlidir. 2 kedinin aynı alanda yaşamasının en büyük riski elbette sizin de tahmin edeceğiniz üzere kavga etmeleridir. Kedi dostlarımızın ve ev içerisindeki üyeler için kavga, ciddi sonuçlara sebebiyet verebilir.

Birden fazla kedi dostumuzun aynı evde mutlu yaşamaları mümkündür ancak bazı önlemler alınması gerekmektedir. Öncelikle, minik patili dostlarımızın yeterli miktarda oyun alanı, yatak, mama ve su kaynağına sahip olması gerekir. Ayrıca, farklı yaş ve cinsiyetteki kedilerin birbirleriyle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Eğer kediler arasında çatışma varsa, onları ayrı odalarda tutmak veya onları birbirleriyle sosyalleştirmek için profesyonel yardım almak gerekebilir. Kedi dostlarımızın sağlıklı ve mutlu yaşaması için ayrıca düzenli olarak veteriner hkeim kontrollerine gitmeleri önemlidir.

Evdeki kedi dostlarımızın mutlu olabilmesi adına her ikisinin de temel ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabileceğinizden emin olmalısınız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar