MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Bilimsel Açıdan Kedilerle Dost Olmak

1.11.2019 12:06:07

Hayvan davranışları üzerine yapılan araştırmalarda, bilim insanları kedilerle dost olmanın inceliklerini araştırdı. En önemli püf noktası, kedinizi sahiplenirken kişiliği kabul edip, ona göre sahiplenmek. Hayvanlarla iletişim konusundan, problem çözme ve zekâ yeteneğine kadar birçok şeyi incelediler. Zaten bildiğiniz ve belki de yeni öğreneceğimiz birçok şeyin açıklandığı, bilimsel sonuçlar, sizlere dışarıda ve evdeki dostlarımızla nasıl daha iyi bir iletişim kurabileceğiniz konusunda çeşitli fikirler verecektir.

 

İlk Hareketi Onların Yapmasına Müsaade Edin

Onlarla dost olabilmek için en garanti yol, ilk teması onların kurmasını ve dokunmasını beklemek olmalıdır. Eğer ilk adımı sizin atmanız halinde, onları ürkütme ve aranızda kurulacak olan bağı sekteye uğratma durumunu ortaya çıkarabilirsiniz. Buna dikkat etmeniz halinde, sizden kaçma eğilimini ortadan kaldırabilir ve bu tanışma yöntemiyle size daha çok ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

Başarısız İlk Tanışma Sonrası Onu Sıkıştırmayın

Bir önceki maddenin devamı olmakla beraber, kediler hislerini “beden dili” ile ifade etmektedirler. Fazla fiziki temas onları sıkıp, boğabilir. Kuyruk sallama, tıslama gibi beden hareketlerine hâkim kişiler le yapılan araştırmalara göre, kedinin bedensel hareketlerini sezip geri çekilen insanlarla kediler tekrar iletişim kurmuştur. Unutulmamalı ki kediler bağımsız hayvanlardır.

Onlara Zaman Ayırın

Kediler ne kadar miskin canlılar gibi görünse de doğadaki en zeki ve çevik avcılardır. Sevmek dışında onlarla oyun yoluyla bu aksiyona dahil olursanız, aranızdaki bağ güçlenir. Oyun zamanı ve oyuncaklar, aranızdaki ilişkiyi ve davranışları kesinlikle geliştiren faktörlerden birisidir.

Kedinizin Dışarda Kalmasına İzin Vermeyin

Dışarıya adım atmayan ev kedilerinin, gece ya da gündüz dışarıda vakit geçiren kedilere göre sahiplerine karşı daha duygusal ve ilgili olduğu gözlemlenmiştir. Gündüz evcil dostuyla vakit geçiren evcil hayvan sahiplerinin kedileri, geceleri uyku haline geçmişlerdir. Ayrıca şehir hayatında birçok tehlike ve kötü haber aldığımız bugünlerde hayati açıdan tehlikelerle yüz yüze gelmesine neden olabilmektedir.

Karakteri Size Uygun Kediyi Sahiplenin

Irkı, rengi ya da cinsiyeti fark etmeksizin her kedinin farklı bir karaktere sahip olduğu bilinmektedir. Araştırmalarda bunu bilerek kedi sahiplenen kişilerin, daha mutlu ve iyi ilişkiler kurduğu gözlemlenmiştir. İnsan ilişkilerinde arkadaş, sevgili ve eş seçimlerinde olduğu gibi kedi sahiplenirken de karakteri size en uygun kediyi tanıyıp sahiplenmeniz, dostluğunuzun sağlam temellere oturması açısından bir diğer önemli husustur.

 

Bu konu hakkındaki videomuz:
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar
Levent
4.11.2019 18:58:06
Affınıza sığınarak birşey sormak istiyorum. Karakteri size uygun kedi sahiplenin demişsiniz ammavelakin o pet ile yaşamadan bunu bilmenin imkanı yokki...