MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Bavyera Dağ Tazısı Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

12.05.2023 11:03:39

Bugün sizlere mükemmel görüntüsü ile tüm hayvanseverlerin kalbini kazanan bir köpek ırkından bahsedeceğiz. Av köpeği ırklarından biri olan Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımız diğer ismi ile Bavarian Mountain Hound ismini Almanya ülkesinin 16 eyaletinden bir tanesi olan Bavyera yani Bayern'den almaktadır. Ülkesinde ise Bayerischer Gebirgsschweisshund olarak anılırlar. Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımızın geçmişleri 18. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. 19. yüzyıl sıralarında ise çok daha fazla gelimiş olan bu köpek, kırsal alanlarda kuş ve tavşan avlarken sahiplerinin yanında olmuşlardır. İz sürme konusunda oldukça başarılıdırlar. Avın yerini direkt tespit etme yetenekleri vardır. Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımız sarkık kulaklıdır. Bunun yanında sahiplerine mükemmel bağlılıkları sayesinde ün kazanmışlardır. Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımız Tirol tazı melezlenmesi sonucunda geliştirilmiş ve ülkelerinde çok fazla popüler hale gelmiştir. Bu köpek dostlarımız bizim ülkemizde pek popüler değildir.

Bavyera Dağ Tazısı Cinsi Köpek Genel Özellikleri Nedir?

Av köpeği ırklarından bir tanesi olan Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımız Almanya'nın Bayern eyaletinde dünyaya gözlerini açmıştır ve kökenleri burası kabul edilmektedir. Kısa ve parlak tüyleri karakteristiktir. Kızıl ve kahve renklerinde görülürler. Kulakları ve yüzlerinin tamamında koyu renk geçişi vardır. Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımızın kulakları büyük ve sarkık olmakla birlikte iri burunları vardır ve siyahtır. Gözleri miniktir ve genelde kahverengidir. Kaslı ve sağlam yapıları sayesinde nam salmışlardır ve çevik canlılardır. Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımızın egzersiz ihtiyacı yüksektir. Meraklı ve oyuncu köpek dostlarımızdandır. Yavruyken kesinlikle eğitim almalı ve sosyalleşmelidirler. Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımız orta seviyede tüy dökmektedir. Dişileri bir doğum ile 4 ile 6 yavru arasında dünyaya canlı getirir. Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımız genel olarak sağlıklı ve soğuk hava durumuna karşı dayanıklıdır. 10 ile 14 yıl arasında bir ömrü bulunur.

Bavyera Dağ Tazısı Bakımı Nasıl Yapılır?

Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımız ev av köpeği gibi korumacı, inatçı ve meraklıdır. Bu konularda sosyalleşmelerini kısıtlayabilir. Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımızın yavruyken sosyalleşmesi şarttır. Apartman hayatına uygun değildir. sürekli ilgi beklerler ve tek insana bağlanabilirler. Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpek dostlarımızın enerji atabilmesi adına egzersiz ve yürüyüş yapmalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar