MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

100 Bin İmzayı Geçti: Mama Lüks Değil İhtiyaçtır

16.12.2021 17:16:48

Dövizdeki yükseliş sebebi ile köpek ve kedi mamalarına büyük zamlar geldi. Şu an Change web sitesinde mamalar üzerinden alınan yüzde 18'lik KDV'nin kaldırılması için açılan kampanyadaki imza sayısı ise 110 bini aşmış durumda.

2020 yılında yüzde 200 oranında artış gösteren kedi ve köpek mamalarındaki artış, son haftalarda ise döviz kurlarındaki dalgalanma sebebi ile yeniden yukarı doğru ivme kazanmış durumda. Son haftalar ile beraber kedi ve köpek mamalarına gelen zam oranı yaklaşık olarak yüzde 40'ı buldu.

Türk lirasının çok hızlı bir şekilde değer kaybetmesi, enflasyon ve elbette bunlara bağlı olarak hizmetlere ve ürünlere gelen zamlardan kedi ve köpek mamaları etkilenmiş durumda. Kedi ve köpek sahipleri bu durumdan oldukça mustarip. Geçtiğimiz haftalarda mamalardan alınan yüzde 18'lik KDV'nin kaldırılması için imza kampanyası başlatılmıştı.

"Mamalar lüks değil, ihtiyaçtır!" başlığı ile açılan bu kampanyada yüzde 18'lik KDV'nin kaldırılması için 112bin üzerinde imza atıldı.

MAMALAR ÖZEL İHTİYAÇ MI?

150 bin imzayı hedefleyen kampanya metninde "Ülkemiz üzerinde KDV özellikle de temel ihtiyaçlar üzerinde yüzde 1 ile 8 arasında iken özel ihtiyaçlarda yüzde 18 iken, mama satışlarından niçin yüzde 18'lik KDV alınıyor? Mama özel bir ihtiyaç mıdır?" diye sorular soruldu.

Temel bir ihtiyaç olan ekmek üzerinden örnek verilen bu yazıda, ekmeğin KDV oranının yüzde 1 olduğu hatırlatıldı. Balık ve kuş yemlerinde de yüzde 1 KDV oranı olan ürünleri örneklendiren bu yazı şöyle devam ediyor... "Gıda maddesinde yüzde 8, sinema ve tiyatroda yüzde 8, otel ve konaklamada yüzde 8 vergi alınıyor. Devletimize buradan sesleniyoruz! İlk adımı siz atın!"

Kampyanyaya imza veren birçok vatandaş da fikirlerini şu şekilde belirtti; "Sokak hayvanları için yaptığımız mama dağıtımına bütçemiz yetmiyor. Mama fiyatları zaten çok yüksek. KDV oranının da bu kadar yüksek olması kabul edilemez. Önümüz kış, canlar aç, mama lazım." 

Cumhurbaşkanlığı'nın ve konuya bağlı devlet yetkililerinin bu konu üzerinde çalışmasını ve KDV'nin düşürülmesini isteyen vatandaşların sesini duyurmamıza vesile olmak istedik.

Kedi ve köpek mamalarının lüks değil bir ihtiyaç olduğunu tekrar vurgulamak istiyoruz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar