Yetişkin Bir Kedi Sahiplenmenin 6 Farklı Avantajı

8.09.2020 10:54:18

Bir hayvanla evinizi, sevginizi paylaşmak başlı başına güzel bir duygudur. Sahiplenme konusunda yavru veya cins kediler çok fazla şansa sahipken yetişkin kedilerin istatistiklere de yansıyan yeni bir yuva bulma oranı düşüktür. Yavruyken sahiplenilip hep öyle kalacağını düşünülen kediler bir süre sonra büyüyünce sıkılan ev sahipleri ya da evin çocuğun tarafından terk edilmektedir. Yetişkin ve hatta yaşlı bir kedi sahiplenmenin avantajını size anlatırken belki de fikrinizi değiştirecek güzel bir sahiplenme hikayesine ön ayak olmayı da umuyoruz!

İnternet üzerinden, barınaklardan kolayca sahiplenebileceğiniz yetişkin ve yaşlı kedilerin sizleri mutlu edebilecek sahiplenme avantajlarına madde madde göz atalım.

1- Yalnız Kalmayı Dert Etmezler

Yavru kedilerin ekstra sevgi ve ilgiye ihtiyaç duydukları düşünüldüğünde büyük kedilerin böyle bir duruma ihtiyaçları kalmamıştır. Kendi kendilerine yetmeyi öğrendikleri gibi tek başlarına vakit geçirmeyi öğrenmişlerdir. Kendilerini sakinlikte daha mutlu hissedebilecek bu kediler, siz işteyken sessizlik içinde çok daha rahat uyuyabileceklerini de bilmektedir.

2- Oyun Oynama Zamanları Geride Kalmıştır

Bu demek değildir ki, oyun oynamaya ve sizle vakit geçirmeye daha ihtiyaçları kalmamıştır. Fakat bu tip ihtiyaçları ve enerji seviyelerine bağlı olarak azalmaya gitmiştir. Yoğun yaşam temponuza çok daha kolay ayak uydurabilecek yetişkin ve yaşlı kedilerin temel ihtiyaçları karşılandığı taktirde tüm gün pencereden dışarıyı izlemesi ve ona biraz sevgi göstermeniz ona fazlasıyla yetecektir.

3- Kendi Kendine Yetmeyi Öğrenmişlerdir

Vakitlerini tek başlarına öğrendikleri gibi, tuvalet eğitimleri de oturmuş olmaktadır. Aile içi kuralları ve ne yapacaklarını yavru kedilere nazaran çok daha kolay anlayan bu kediler, davranış problemleri ve evde sizi rahatsız edecek davranışlar içine eğer önceki sahiplerinden dolayı bir problem yaşamadılarsa girmeyeceklerdir. Alışma sürecinde biraz soğuk davranabileceklerini göz ardı etmeden, ona biraz zaman vermeniz halinde senelerdir evin bir bireyiymiş gibi davranacağını göreceksiniz.

4- Evinizi Alt Üst Etmezler

Yavru kedilerin büyüme çağında olması ve ekstra hareketli olmaları evde istenmeyen kırma dökme gibi kazaların da oluşmasına neden olabilir. Ayrıca evde mobilya, koltuk, halı gibi eşyaları kendilerine oyuncak malzemesi haline getirebilirler. Her ne kadar tatlı ve sevimli olsalar da yaşını almış kediler gibi olgun davranmalarını bekleyemezsiniz.

5- Karakterleri Oturmuştur

Kediler ve sahipleri arasında bir bağ oluşur. Bu durum yadsınamaz bir gerçek olup onları evin bir bireyi haline getirmektedir. Özellikle yaşlı akrabalarımız ve aile dostlarımıza yoldaşlık etmesi için bir evcil hayvan arayışı içindeyseniz yaşı büyük kediler tercih etmeniz iki tarafında da sorunsuz ortak bir yaşama başlayabilmesi için işinizi kolaylaştıracaktır.  Hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişimleri tamamlanmış olup, size sürpriz hareketlerde bulunmazlar.

6- Yeni Sahiplerine Fazlasıyla Bağlı Olacaklardır

Yaşının ilerlemesine rağmen onun sokaklarda kalmaması ve barınaklarda sefil olmaması için gösterdiğiniz inceliği kesinlikle anlayacaktır. Nankörlüğüyle bilinen bu kedilerin aslında bunun yanından bile geçmediğinin canlı şahidi olacaksınız. Kedilerin ne kadar minnettar ve sahiplerine sevgiyle bağlı canlılar olduğunu yaşlı ya da yetişkin bir kediyi sahiplendikten sonra öğreneceksiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar