MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpeklerde Kusma

9.06.2021 11:31:38

Kusmanın söz konusu olduğu durumlarda yetişkin köpekler ve yavru köpekler arasında önemli bir ayrım vardır. Yetişkin bir köpekte hafif kusma, bekle ve gör yaklaşımını gerektirebilir, ancak çok genç bir köpekte kusma her zaman potansiyel olarak ciddidir çünkü yavru köpekler hızla susuz kalabilir ve kritik elektrolitleri kaybedebilir. Kusan bir köpek yavrusunu veterinere götürmek için fazla beklemeyin.

Yavru Köpekler Neden Kusar?

Pek çok köpek kusma vakası, yenmeyen nesneler, bozuk yemeklerden veya çok hızlı yemek yemekten kaynaklanan mide tahrişinden kaynaklanır. Köpekler ve köpek yavruları da araba yolculukları sırasında taşıt tutması veya tehlikeli nesneleri zehirlenme nedeniyle kusabilir.

Yavru köpekler, özellikle aşı serilerini tamamlamamışlarsa, enfeksiyöz kusma nedenleri açısından özel risk altındadır. Örneğin, kusma, köpek distemper virüsünün veya köpek parvovirüsünün bir belirtisi olabilir. Bağırsak parazitleri yavru içinde kusma sık karşılaşılan bir diğer nedenidir. Derin göğüslü ırklarda verimsiz kusma şişkinlik belirtisi olabilir.

Kusmanın diğer nedenleri arasında organ disfonksiyonu (örneğin karaciğer ve böbrek), Addison hastalığı, gastrointestinal ülserler, anatomik anormallikler, pankreatit, abdominal enfeksiyonlar ve inflamatuar bağırsak hastalığı bulunur.

Tekrarlayan kusma, ishal ile birlikte kusma,  verimsiz kusma (öğürme veya kuru kabarma), kan veya diğer anormal maddeler içeren kusma veya uyuşuk bir köpek yavrusu kusması, veteriner ziyareti gerektiren ciddi durumlardır.

Kusma ve Yetersizlik Arasındaki Farklar

Kusma, regürjitasyondan farklıdır. Kusma, öğürme ve karın kasılmalarının eşlik ettiği aktif bir süreçtir. Regürjitasyon ise pasiftir. Köpekler yemek ağızlarından çıktığında şaşırmış görünebilirler. Yetersizlik, köpeğiniz yemeğini yedikten dakikalar veya saatler sonra ortaya çıkabilir ve dışarı atılan malzeme çoğunlukla sindirilmez ve yemek borusu gibi tüp şeklinde bile olabilir.

Veterinerinizin, iki semptomun çok farklı nedenleri ve tedavileri olduğu için yetersizlik ve kusma arasında ayrım yapması gerekecektir.

Tedavi ve Önleme

Kusma, tehlikeli bir hastalığın belirtisi olabilir. Altta yatan neden ciddi olmasa bile, herhangi bir nedenle kusma, dehidrasyona ve yavruları çok çabuk öldürebilecek diğer sorunlara neden olabilir.

Yavru Köpeklerde Kusmayı Teşvik Etmek

Köpek yavruları, yememeleri gereken şeyleri yutmaları ile bilinirler ve yavru köpeğinizin toksinleri emmemesi için kusturmanız gereken durumlar olabilir. Bununla birlikte, asla kusturmamanız gereken bazı durumlar vardır; örneğin, köpek yavrusu keskin bir şey yutarsa, köpek yavrusu kanalizasyon temizleyici gibi yakıcı maddeler yutarsa ??veya köpek yavrusu bilincini kaybederse.

Yavru köpeğinize kusmasını sağlayacak herhangi bir ilaç da dahil olmak üzere herhangi bir ilaç vermeden önce daima veterinerinize danışın. Veterineriniz size izin veriyorsa, hidrojen peroksit solüsyonu, köpeğinizin kusmasını sağlamak için en iyi alternatiftir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar