MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpeği Yeni Evine Nasıl Alıştırırsın?

25.01.2022 19:04:05

 Yavru köpekler sevimlilikleriyle adeta içimizi ısıtıyor. Bu sevimli afacanları yeni evlerine alıştırabilmek bazen sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. Bir köpek sahiplenme kararı aldığımızda, onu hayatımıza aldığımız andan itibaren bir sürü sorumluluğun altına gireriz. Eğer yavru bir köpekle yaşamak istediğinize karar verdiyseniz ilk olarak yapmanız gereken şey onu yeni evine alışmasını kolaylaştırmak olacak. Henüz annesinin ve kardeşlerinin yanından yeni ayrılan bu sevimli yavru bir süre yalnızlık çekebilir. Köpeğin karakterine göre değişkenlik gösterecek olsa da belli bir süre bir bebekle uğraşmak durumunda kalabiliriz.

Ona Uygun Ortamı Sağlayın

 İlk etapta yapmanız gereken yavru köpeğe uygun bir ortam sağlamak olmalı. Bu uygun ortam nasıl olmalı diye merak ediyorsanız; uyuyacağı alanı, yemek yiyeceği, su içeceği yeri, tuvalet ihtiyacını karşılayacağı yeri belirlemekle işe koyulabilirsiniz. Belirledikten sonra ise bu ortamı onun rahat edeceği şekilde hazırlamalısınız. Yavru bir köpek olduğunu göz önünde bulundurup uyuyacağı alanın yada yatağın yumuşak olmasına özen göstermelisiniz.

Tuvalete Alıştırmak Biraz Zaman Alabilir

 Eğer yavru köpeği yalnız bıraktığınızda huysuzlaşmaya başlıyorsa, ağlıyorsa ya da içine kapanık davranışlar sergilemeye başladıysa öncelikle ona kendini güvende hissettirmelisiniz. Yeni evine ve size alışana kadar onu çok fazla yalnız bırakmamanız gerekecek. Onu sevgi göstererek ve oyunlar oynayarak bu süreci biraz daha hızlandırabilirsiniz. Yavru köpeğiniz biyolojik olarak tuvaletini tutabilme aşamasına gelmeden önce her yere tuvaletini yapacağını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Onu normal bir bebek gibi düşünmelisiniz. Bizler henüz birkaç aylık olan bir bebeğe altına yaptığı için kızamayız. Aynı şekilde bu sevimli yavru etrafı kirlettiğinde de tepki vermemelisiniz. Bu yavru köpeğin belli sürelerde tuvalet ihtiyacını karşılaması gerekecektir. Eğer evde sürekli onunla ilgilenemeyecekseniz bunu kabul etmeniz gerekiyor.

Kokunuzun Sindiği Bir Tişört Bırakın

 Tıpkı insanlarda olduğu gibi yavru bir köpek ilk aylarda sık sık ve düzenli olarak beslenmeye ihtiyaç duyacaktır. Onu beslerken sizinle kurduğu bağ eve alışmasını ve adaptasyon sürecini hızlandırabilir.  Eğer çalışıyorsanız ve bazı zamanlarda köpeğinizi yalnız bırakmak zorunda kalacaksanız kendini yalnız hissetmemesi için daha önce giymiş olduğunuz bir kıyafetinizi sıcak su torbasına sarabilir, kokunuzu alarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Sıcak su torbasının yanına da kalp atış sesinizi taklit edecek bir saat koyabilirsiniz. Böylece minik yavru yalnızlık hissetmemiş olacak.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar