MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kedilerde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

18.01.2023 11:09:53

Yavru kedi dostlarımızda ağız kokusu genel olarak yetişkin kedi dostlarımızda olduğu gibi çeşitli hastalıklara bağlı olarak çıkabilmektedir. Yavru kedi dostlarımızda ağız kokusunun en ana sebebi ise diş çıkarmadır. Diş çıkarma sürecinde olan bir yavru kedi dostumuzun ağız kokusunun sık sık artış gösterdiği rastlanabilir. Diş çıkarma sürecinin tamamlanmasının ardından ağız kokusu kendiliğinden geçer. Bu konuda her hangi bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Ancak diş çıkarma sürecinin tamamlanmasına rağmen ağız kokusu geçmiyor ise farklı bir sorun olduğu ihtimali üzerinde durmalısınız. Yavru kedi dostlarımızda ağız kokusu tek bir nedene bağlı olmamakla birlikte altında yatan sebep mutlaka araştırılmalı ve hızlıca bulunmalıdır. Bu sebeple kedi dostlarımızın ağzında kötü koku fark ettiyseniz derhal veteriner hekime danışabilirsiniz.

Yavru Kedilerde Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Yavru kedilerin ağız kokusu, genellikle diş sağlık sorunlarından kaynaklanır. Bu sorunlar arasında diş çürüğü, diş eti hastalığı ve diş taşı gibi problemler yer almaktadır. Bu nedenle, yavru kedilerin diş sağlığını kontrol etmek ve bu sorunları önlemek için önleyici tedbirler almak önemlidir.

Birincil önleyici tedbir, yavru kedi dostlarımızın dişlerini temizlemektir. Bu amaçla, kedi mamalarından ve oyuncaklarından yararlanabilirsiniz. Minik patili dostlarımızın dişlerini fırçalamak da diş sağlığını koruma yolunda önemlidir. Bu işlem için, sevimli dostlarımızın rahat kullanımı için özel olarak tasarlanmış diş fırçaları ve diş pastaları kullanabilirsiniz.

Ayrıca, yavru kedi dostlarımızın diyetlerine dikkat etmeli ve onların diş sağlığını destekleyen besinleri almalarına özen göstermelisiniz. Bu besinler arasında, etli yiyecekler, taze sebzeler ve meyveler yer almaktadır. Mutlaka veteriner hekime danışarak yukarıda saydığımız besin gruplarını verebilirsiniz. Unutmamalısınız ki kedi dostlarımızın yiyeceği ya da yiyemeyeceği yiyecekler vardır. Aksi bir şekilde yiyecek vermeniz onların zehirlenmesine dahi sebep olabilir.

Eğer yavru kedilerinizde diş sağlık sorunları görüyorsanız, bir veteriner hekime başvurmanız gerekir. Veteriner hekim, diş sağlık sorunlarının nedenini belirleyecek ve gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Son olarak, yavru kedilerin ağız kokusunun nedeni diş sağlık sorunları olmayabilir. Bu durumda, diğer nedenler arasında solunum yolu enfeksiyonları, gastrointestinal sorunlar veya diğer sağlık sorunları yer alabilir. Bu nedenle, yavru kedilerinizde ağız kokusu görürseniz, bir veteriner hekime başvurmanız gerekir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar