MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kediler Nasıl Beslenmeli?

15.07.2019 16:48:34

Yavru kedilerin beslenim şekli, yetişkin kedilerin beslenmesinden daha fazla önem arz eder. Sebebi ise bir yavru kediyle karşılaştıracak olursak, bir bebeğin ergenlik dönemine ulaşması 17-18 ayını alırken, yavru bir kedi bu dönemi yalnızca 8-12 ayda tamamlayacaktır. Bu büyüme süresi çok hızlı olduğundan bu dönemde beslenmede yapılacak bir hata kedinizin tüm hayatını etkileyebilir. İlk dikkat edilecek hususlardan birisi de yavru kedi sahibi olacağım diye yavruları annelerinden ayırmamalıyız. Annesiz vakitsiz ayrılan bir yavru anne sütü alamayacağından sağlık olarak ilerde sorunlar yaşayabilir. İkinci önemli husus ise sahipleneceğiniz yavru kediyi bir veteriner hekimin görmesi. Ayrıca vaktinde bakım, kedinin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. 

Yavrular 6 ile 8 hafta arasında sütten kesilir. Sütten kesildikten sonra yavrular bir yaşına kadar veteriner hekiminizin önerdiği profesyonel yavru mamasıyla beslenmeli. Bu mama ekstra bir vitamin ve minarele ihtiyaç olmadan yavru kedinizin sağlıklı ve mutlu bir şekilde gelişimini sağlayacak. Yavru kediler daha fazla protein içeriği olan vitamin ve mineral değerleri ise gayet dengeli şekilde ayarlanmış mamalar ile beslenirse gelecek zaman içerisinde oluşacak pek çok rahatsızlığın önüne erkenden geçmiş olunur. 

Yavru kediye süt vermek doğru bir davranış değil

Kedinizin önünde her zaman temiz su bulunmalı. Yavru kediler sıksık ve azar azar yerler. Şu yanlış inanışa da değinmek gerekiyor; yavru kediler süt vermek oldukça popüler yanlış bir davranış olarak önümüze çıkıyor. Yavru kediler de laktoz intoleransı çok düşük olduğundan bağırsakları sütün içerisinde bulunan laktozu parçalayamaz ve midelerinin şişmesine ve hatta ölümlerine dahi sebep olabilir. Bu yüzden kedilere süt vermekten kaçının. Kedinizin alacağı en güzel süt anne sütüdür. Sütten kesildikten sonra da süte ihtiyaç duymayacaklardır.

Veteriner hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda günlük vermeniz gereken mama miktarını ayarlayabilirsiniz. Her kedinin mama yeme miktarı ve davranışı elbette aynı değildir. Ayrı ayrı damak zevkleri vardır. Kimi kedi mamasını bitirene kadar öğünlük tüketmeyi tercih ederken pek çoğu azar azar sık sık beslenmeyi tercih eder. Peki her öğünde ne kadar mama vermelisiniz? Bu sorunun cevabı tamamen kedinizin hareketliliği, kilosu gibi faktörleri kapsayacaktır. Veterinerinize rutin olarak kilo kontrollerini yaptırmayı ve veteriner hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda mama miktarını ayarlamayı ihmal etmeyin. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar