Varlığından Haberdar Dahi Olmadığımız Kedi Türleri

19.07.2019 12:53:18

Kediler pek çoğumuz için en sevimli, asil, tatlı, oyuncu hayvan dostlarımız arasındadır. İnsanlarla iletişimi çok iyi olan bu hayvanları evde beslemeyi çok severiz. Evde bakabileceğimiz çeşitli kedi türleri arasından seçim yapmakta bile zorlanabiliriz. Ancak varlığından haberdar dahi olmadığımız kedi türleri olduğunu da dikkate almalıyız. Bu kedi türlerinin bazıları henüz evcilleştirilmediği için evlerimizde göremiyoruz. Ancak bu kedi türleri de son derece sevimli ve ilgi çekici özelliklere sahiptir. Bu kedi türleri arasından sizlerle bazılarını paylaşmak istiyoruz.

Afrika Altın Kedisi

Tropikal yağmur ormanlarında yaşam süren bu kedi türünün tüylerinin üzerinde koyu benekler olur. Görünümü küçük bir leopara benzer. Nesli tükenmek üzere olan bu kedi türlerini her zaman görebilmek mümkün değildir. İnsanlardan saklanmayı tercih ederler.

And Kedisi

Güney Amerika’da yaşayan bu kedi ırkı Leopardus Jacobitus olarak tanımlanır. Nesli tükenmek üzere olduğundan koruma altındadırlar. Hızlı, çevik ve hareketli olmaları en önemli özellikleridir. Tüylü ve uzun kuyrukları dengede olmalarına yardımcı olur. Böylece hareket kabiliyetleri artar.

Balıkçı Kedi

Varlığından haberdar dahi olmadığımız kedi türleri arasında belki de en ilginci balıkçı kedi türüdür. Normalde kedilerin suyu sevmediğini biliriz. Ancak bu kedi türü çok iyi bir yüzücüdür. Ayrıca pençeli tırnaklarını içine çekmeyen nadir kedi türleri arasındadır. Hemen her türlü suda çok iyi yüzer. Ancak yabani kedi ırklarına nazaran daha sıcakkanlı türler arasındadır.

Benekli Kedi

Orta Asya, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya bölgesinde yaşayan bu kedilerin de soyu tükenmek üzeredir. Sevimli görünümü ile yaklaşık 40-60 cm boyutuna kadar ulaşabilirler. Yetişkin olanlar bile çok sevimli olur. Adeta bir yavru kediyi andırırlar. Bu kedilerin en önemli özelliğe susuzluğa karşı çok dayanıklı olmalarıdır. Bu nedenle çölde bile yaşayabilirler.

Kanada Vaşağı

Sıra geldi Kanada Vaşağı'na. Kedigiller familyasından bir vaşak olan bu güzel görünümlü hayvanın vücut uzunluğu 75-105 cmdir. 8 ile 13.5 kilogram arasında ağırlığa sahiptir. Omuz yüksekliği ise yaklaşık olarak 60 santimetre. Alaska'nın güney kesimlerinde yaşar.

Karak Ayaklı Kedi

İsminin çok ilginç olduğı kadar görünüşü pek sevimli bu kedi kedigiller familyasından. Dünya'daki en küçük kedilerden biri olan bu ırk, Zimbabwe ve Namibya'daki step ve savanalarda görünen bir tür.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar