MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Tüysüz Kedi Sağlığı ve Cilt Bakımı

14.06.2021 12:37:50

Tüysüz kediler onlarca yıldır popüler hayvanlardır. Bu kısmen onların arkadaş canlısı, girişken, zaman zaman köpek gibi tavırlarından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, hangi cins tüysüz kediye gönül vermiş olursanız olun, tüysüz kedi sahibi olmaya ani bir karar vermeden önce onların bakımı hakkında bilmeniz gereken şeyler vardır. Kürksüz bir yaşam, başlangıçta düşünülenden daha fazla bakım gerektirebilir.

Tüysüz Kedinizin Cildini Sağlıklı Tutmak

Tıpkı insanlar gibi, kediler de derilerinde yağ üretirler. Tüysüz bir kedi, tüylü bir kedinin yapabileceği gibi bu yağları deriden uzaklaştıramaz. Sonuç olarak tüysüz kediniz bu yağları cildinde biriktirecektir. Bu yağları temizlemeye yardımcı olmak için, tüysüz kediler haftalık olarak ılık suyla banyolar ve boya veya parfüm içermeyen reçetesiz, hipoalerjenik evcil hayvan şampuanı gerektirir. Banyo yaparken, tüm şampuanın kedinizden iyice durulandığından emin olmak önemlidir, çünkü ciltte uzun süre kalan herhangi bir şampuan tahrişe neden olabilir.

Kedinizin çok üşümemesi için banyodan sonra yeterince kuruduğundan emin olmak da aynı derecede önemlidir. Bir havluyla basit, nazik bir dokunuş yapılmalı. Rutin olarak yıkanmadıklarında tüysüz kedilerde tıpkı insanlar gibi sivilce ve siyah nokta oluşabilir.

Tırnakları Kırpılmış Tutmak

Herhangi bir kedide olduğu gibi, düzenli olarak tırnak kesme, kedinizin battaniye ve halı gibi şeylere sıkışmasını ve ağrılı tırnak batmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tüysüz kediler için ise tırnakları geriye doğru kırpmak daha da önemlidir. Tüy bariyeri olmadan, uzun pençeleri olan tüysüz bir kedi yanlışlıkla kendi üzerindeki açık yaraları çizebilir. Bu açık yaralar da kolayca enfekte olabilir.

Tüysüz Kedinizi Sıcak Tutmak

Sonbahar ve kış aylarında, kedinizin bol miktarda battaniyeye ve rahat kedi yatağına erişebildiğinden emin olun. Ticari olarak üretilmiş ısıtmalı kedi yatakları vardır (ki bu aynı zamanda artritik kemikleri olan yaşlı kediler için de harikadır) sadece bunları fişe takın ve siz de onlara göz kulak olun. Tüysüz kedinize kıyafet giydirmeyi de tercih edebilirsiniz, ancak kedinizin yeni gardırobuna yavaş yavaş alışması gerekebilir. Ayrıca yağlı cilde yatkınlıkları nedeniyle kedinizin kıyafetlerinin oldukça düzenli olarak yıkanması gerekebileceğini de bilin.

Tüysüz Kediler Harika Dostlar Olur

Çaba gösterirseniz, tüysüz kediler harika evcil hayvanlar olabilir. Özellikle arkadaş canlısı ve sevimli oldukları bilinmektedir. Bu kısmen onların kestirmek için sıcak bir yer aramalarından kaynaklanıyor olabilir, ancak çoğu kedi sever, muhtemelen sevimli kedilerinin sarılmaları için art niyetleri olduğunu umursamıyor.

En Yeni Ürünler





Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar