MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

29.12.2021 20:12:54

Dünyanın en eski köpek cinslerinden biri olduğu bilinen Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpek dostlarımız ya da diğer ismi ile Chinese Crestedlerin anavatanları ile ilgili birçok farklı görüş bulunuyor. Bazı araştırma yapan kişiler bu cins köpeklerin kökenlerinin Anadolu'ya dayandığını iddia ediyor ancak bazıları ise Etiyopya'nın anavatanı olduğunu iddia ediyor. Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpek dostlarımız ile ilgili bir diğer görüş ise Tüysüz Meksika köpeklerinin akrabası olduğu yönündedir. Dünyamızın neresinde ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor olsa da tüccarlar tarafından gemilerde yetiştirilmiştir. Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpekler Çinliler tarafından iyice benimsenmiş ve bu ülke ile beraber anılmışlardır. Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpekler en dikkat çekici özellikleri ise vücutlarının herhangi belli bölgelerinde hiç tüy bulunmadığı gerçeğidir. Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpeklerin gövdeleri tamamıyla tüysüzdür. Kafaları, ayakları ve kuyrukları ise uzun tüylerle örtülmüştür. Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpeklerin Çin'de şifa dağıtıcısı olduğuna inanılmıştır. Ayrıca bu ırk günümüz şartlarında oldukça nadir olarak bulunur ve çok değerlidir.

Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) Genel Özellikleri Nedir?

 • Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpeklerin kökenleri tam olarak bilinmiyor. Çin üzerinden dünyamıza yayılmıştır. Bu sebeple anavatanları Çin olarak kabul ediliyor.
 • Mini ırk köpek arasında yer alan bu cinsin ağırlıkları 2 ile 4.5 kilogram arasında değişirken boyları ise 25 santimetre kadardır.
 • Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpeklerin en belirgin özellikleri başlarında, ayaklarında ve kuyrunlarında uzun tüyler olmasıdır.
 • Gövdelerinde tüy bulunmamaktadır.
 • Süs köpeği olarak bilinse de bekçilik görevini iyi tamamlarlar.
 • Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpekler oldukça zeki varlıklardır. İnatçı karakter yapıları sayesinde eğitimleri bir nebze zorlaşabilmektedir. 
 • Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpeklerin ihtiyaçları ise orta derecededir.
 • Sevecen, neşeli ve oyuncu köpekler olarak bilinirler.
 • Tüy alerjisi olan kişiler için Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpekler tam olarak bir ev köpeği diye bilinir.
 • Yaşları ilerlediğinde ise Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpeklerin diş kayıpları yaygınlaşır.
 • Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpekler iyi bir bakım ile 15 yıl kadar yaşayabilirler.

Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) Bakımı

Tüysüz köpek cinslerinden olan ve dünyamız üzerinde nadir olarak görülen Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested), bu özellikleri sayesinde kapalı ortamların dışında yaşamaya pek de uygun değildir. Sıcak iklimleri seven Çin köpeklerinin soğuk hava şartlarında hayatta kalmaları düşüktür. Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpekler apartman dairelerinde yaşamak için idealdir. Bekçilik yapma dürtüsü ile oldukça fazla havlarlar.

Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpeklerin egzersiz ihtiyaçları orta derecededir. Özellikle de kış aylarında fazla dışarıda kalmalarını engellemek adına onlara köpek oyuncakları satın alabilirsiniz.

Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpekleri haftada bir defa fırçalamanız yeterli olacaktır.

Sizlere bu yazımızda Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) cinsi köpekler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar