MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Texas Heeler Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

31.12.2021 16:52:29

Texas Heeler, sığır çoban köpeği olarak bilinen bir cinstir. Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği köpek cinslerinin melezlenmesi sonucunda dünyaya gözlerini açmıştır. ABD'nin Texas eyaletinde yetiştirilmiş olan Texas Heeler cinsi köpek dostlarımız, anavatanlarının dışında dünya üzerinde nadir olarak görülmektedir. Queensland Heeler ya da diğer ismi ile Blue Heller olarak da anılan Texas Heeler cinsi köpekler, 20. yüzyılın sonlarında ortaya çıktığı bilinir. En belirgin fiziksel özelliğinden bahsedecek olursak da bu ırk, çamur sıçramış gibi duran yüzleri ve gövdelerindeki desenlerdir. Kirli görünümü sayesinde oldukça sevimli olan Texas Heeler cinsi köpekler oldukça zeki varlıklardır. Texas içerisindeki çiftliklerde sıkça kullanılan bu ırk, koruma köpeği ve bekçi köpeği olarak insanlarla sıkça yaşadığı bilinir. Çok çalışkan ve oldukça hareketli olan bu ırk en aktif köpek cinslerindendir. Texas Heeler cinsi köpekler apartman dairelerinde yaşamaya pek uygun değillerdir.

Texas Heeler Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nedir?

Şimdi de Texas Heeler cinsi köpeklerin genel özelliklerini sıralayacağız. Bu listemiz sayesinde Texas Heeler cinsi köpekleri çok daha yakından tanıyabileceksiniz.

 • Texas Heeler cinsi köpeklerin anavatanları ABD'nin Texas eyaletidir.
 • Bu sevimli ırk dünya üzerinde nadir olarak rastlanan köpek ırkları arasındadır.
 • Ataları ise Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeğidir.
 • Texas Heeler cinsi köpekler orta iriliktedir. 45 ile 55 santimetre boyunda ayrıca 15 ile 20 kilogram ağırlığında olabilirler.
 • Texas Heeler cinsi köpekler zarif ve kaslı bir gövdeye sahiptir.
 • Ayrıca, kirli beyaz üzerine siyah ya da kahverengi benekleri bulunan Texas Heeler cinsi köpeklerin orta kalınlıkta tüyleri bulunur.
 • Oldukça hızlı koşan atak ve çevik varlıklardır. Texas Heeler cinsi köpekler çok zeki ve eğitim açısından kolay cins köpektir.
 • Texas Heeler cinsi köpeklerin egzersiz ihtiyaçları da son derece yüksektir.
 • Texas Heeler cinsi köpekler çiftliklerde koruma, bekçilik ve hizmet köpeği olarak görev yapar. Texas Heeler cinsi köpekler onlara bakan kişilere ve yuvalarına çok bağlı canlılardır.
 • Texas Heeler ırk köpek dostlarımızın sosyalleştirilmesi çok zordur. Diğer evcil hayvanlara ve yabancı kişilere mesafelidir.
 • Texas Heeler cinsi köpekler az tüy dökerler. Ayrıca tüy bakımları da kolaydır.
 • Bu köpeklerin enerji ihtiyacı yüksek olduğu için proteinli kuru mama ile beslenmelidir.
 • Texas Heeler cinsi köpeklerin göz hastalıklarına ve epilepsi hastalıklarına yatkınlığı bulunur. Ayrıca, bakım ve yaşam koşuluna bağlı olarak 15 yıla kadar yaşayabilen bu ırk mükemmel köpeklerdir.

Texas Heeler Cinsi Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Çok çalışkan olmaları ile bilinen Texas Heeler cinsi köpeklere bir görev verdiğiniz zaman büyük bir istek ve odaklanma ile tüm görevleri yerine getirmek için çok çabalar. Boş kaldıklarında ise mutsuz bir köpek haline bürünürler. Bu sebeple sürekli olarak yoğun aktivitelere ihtiyaç duymaktadırlar. Ayrıca Texas Heeler cinsi köpeklerin egzersiz ihtiyaçları yüksek olduğu için onları sürekli olarak yormanız gerekebilir. Texas Heeler cinsi köpek için köpek oyuncakları edinmeniz gerekebilir.

Ayrıca aktif doğaları sebebi ile daima hareket halinde olan Texas Heeler cinsi köpek dostlarımızın bakımını zorlaştıran unsur ise sosyalleşmeleridir. Oldukça zeki olan Texas Heeler cinsi köpekler koruma içgüdüsü ile yabancı kişilere mesafeli davranabilir. Henüz yavru bir bebekken onları sosyalleştirmeniz çok önemlidir. Texas Heeler cinsi köpekler sahiplerini hep mutlu etmek ister.

Sizlere bu yazımızda Texas Heeler cinsi köpekler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar