MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Tehlikeli Irk Köpeklere Ağızlık Ve Tasma Zorunluluğu

23.10.2019 10:11:13

Yasaklı olarak bilinen Pitbull, Dogo Argentino Japanese Tosa ve Fila Brasileiro köpek ırklarının, ihbar edildiği ya da görüldüğü takdirde kolluk kuvvetleri tarafından el konulup ve sahibine idari para cezası kesiliyordu.

Yeni düzenlemeler ile beraber TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu tarafından değişikliklere uğruyor. Bu ırklar ve melezleri için kalabalık ortamlarda ağızlıksız, tasmasız dolaştırmama ve sahibine ruhsat zorunlulukları geliyor.

Komisyonu Üyesi AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç yaptığı açıklamalarda, yasaklı ırk kavramı yerine tehlike ırk olarak vurgulanması gerektiğini söylüyor. Araştırma komisyonuna sunulan rapordan satırbaşları.

  • Tehlikeli ırk kategorisinde bulunan köpek cinslerinin sahiplerine ruhsat zorunluluğu
  • Kamunun bazı ortak alanlarına girişi yasaklanmalı ve tasma ya da ağızlık olmadan dışarı çıkarılmamalı
  • El konulan köpekler düzenleme sonrası yapılacak muayenelerden geçtikten sonra sahibine iade edilmeli
  • Köpeklerin üretimi yapılmamalı ve veteriner tarafından kısırlaştırılmalı
  • Dövüştürülen köpeklere kesinlikle el konulmalı
  • Agresiflik belirtisi gösteren köpekler, davranış terapisi sonrası uzman veteriner raporuna göre rehabilite merkezine ya da sahibine teslim edilmeli
  • Uzman kişiler tarafından her yıl güncellenerek “tehlike ırk” listesi yayımlanmalıdır.

Saldırgan yetiştirilen ve dövüştürülen köpeklerin birebir sorumlusu olarak sahiplerine yönelik yaptırımlar uygulanması birçok hayvanseverin uzun zamandır beklediği bir durumdu. Sorumluluğun tamamen hayvan sahibine yüklenmesi cezaların hayvana değil sahibine verilmesi birçok problemi çözecektir. Unutulmamalıdır ki, sevgi dolu ortamlarda yetiştirilen hiçbir ırk, saldırgan ya da agresif hareketler sergilemez.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar