MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sigaranın Evcil Hayvanlar Üzerine Zararları

14.11.2019 10:00:21

Sigara ve tütün ürünlerinin, zararlı etkileri ve ortaya çıkardıkları hastalıkları bilmekteyiz. Fakat sigaranın, etrafımızdaki evcil dostlarımıza zararları olabileceğini onları da rahatsız edebileceğini hiç düşündük mü?

Sadece içenlerin değil, etrafta bulunan ve hiç içmeyip pasif içici konumundaki kişilerin de sağlığının olumsuz etkilendiği, araştırmalar neticesinde belirtilmiştir. Sigara dumanı, hatta yerlerdeki izmaritlerin bile sokak ve evdeki dostlarımızın sağlığına olumsuz etkisi bulunmaktadır. Dumanı solumanız, elbisenize, eşyalarınıza, saçınıza veya bulunduğunuz oda ve ortama sinen koku sizleri kullanmıyor olsanız bile pasif içici yapmaktadır. Kedi ve köpek gibi koku duyuları oldukça keskin ve güçlü hayvanların, tütün kokusu hoş karşılamadıkları ve rahatsız hissettikleri bir yana, pasif içicilikten, bronşit ve astım tarzı solunum yolu hastalıklara yakalanma riskleri mevcuttur.

Kedilerde kendini yalayarak temizleme davranışı hepimizin bildiği ve onlar için günlük belki de saatlerini alan bir temizlik işlemidir. Tüy ve cilt sağlıklarında oldukça faydalı olan bu yalanma hareketi, pasif içici olarak sahiplerinin sigara içtiği ortamda yaşamaları halinde, 2-4 kat daha kansere yakalanma riskleri artmaktadır. Tüyleri tarafından emilen sigara dumanı partikülleri yalanarak lenfomaya yakalanma riskleri artar. Burunlarının kısa olması sebebiyle de solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski, sigara içilmeyen ortamda yaşayan kedilere göre daha yüksek olarak belirtilmiştir.

Tütün dumanı etkisi altında köpeklerde, akciğer kanseri olmak üzere alerjik reaksiyonlar, göz ve diğer solunum yolu sıkıntıları görülmüştür. Kısa burunlu köpeklerin, akciğer kanserine tam tersi uzun burunlu köpeklerin ise burun kanserine daha yatkın olduğu belirtilmiştir. Kısa burunlu hayvanlarda zehirli partüküller daha hızlı ve filtrelenmeden akciğere geçtiği için diğer köpeklere göre 3 kat akciğer kanseri görülme olasılığı bulunmaktadır.

Çocuklarımızda olduğu gibi evcil dostlarımızda da gerekli özeni ve dikkati göstermek, kendimizi düşünmüyorsak onların hayatı için önemlidir.  Akciğer, kalp sorunları, solunum yolu enfeksiyonları, tüy ve ciltte oluşabilecek problemler de dahil olmak üzere ölümle sonuçlanacak birçok hastalığa yakalanma risklerini elimizle artırabiliriz.

Sigara İçiyorsanız Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Dışarıda ya da balkonda içmeye özen gösterip evcil dostunuzun yaşam alanında zehirlenmesine müsaade etmeyin
  • Evinizin her daim havalandırılmasına ve mümkünse havalandırma sistemleri kullanmaya çalışın
  • Saçınıza veya elbisenize sigara dumanı kokusu sinmişse duş alarak elbiselerinizi değiştirin
  • Evcil dostlarınızın çevresinde tütün ve ürünleri ve kirli kül tablalarınızı ortada bırakmayın
  • Sigara paket ve izmaritlerini sokağa gelişi güzel atmayın
  • Onları sevmeden ve dokunmadan önce sigara kullanmış iseniz lütfen ellerinizi iyice temizlemeden dokunmamaya çalışın
  • Evcil dostunuz ani sağlık değişimi gösteriyorsa en kısa sürede veterinerinizden yardım alın.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar