MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Serengeti Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

12.08.2022 12:09:57

Sokaklarda gördüğümüz minik patili dostlarımız olan tekir kedi cinsi gibi desenli bir kürke, vahşi kediler gibi de fiziksel bir görünüme sahip olan Serengeti cinsi kedi dostlarımız, ismini Afrika'da bir bölge olan Serengeti'den almaktadır. İsmi afrikadan geliyor olsa da Serengeti cinsi kedi dostlarımız Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde gelişimini sürdürmüştür. Afrikalı vahşi bir kedi cinsi olan Serval kedi dostlarımızın evcil bir türünü elde etmek adına yapılan çalışmalar sonucu Amerikalı biyologlar tarafından 94'lü yıllarda yetiştirilmeye başlamıştır. Serengeti cinsi kedi dostlarımız saf bir kedi cinsinin mensubu değildir. Ataları arasında bulunan Bengal kedi dostlarımız ve Oriental Shorthair kedi cinsi dostlarımız da bulunur. Serengeti cinsi kedi dostlarımız vahşi kedilere benzetiliyor ancak vahşi eğilimi olmayan varlıklardır. Bugün başlı başına bir ırk olarak kabul edilmiş olan Serengeti cinsi kedi dostlarımız Amerika ve Avrupa'da oldukça popüler ancak Türkiye'de pek rastlanmayan kedi dostlarımızdandır.

Serengeti Cinsi Kedi Genel Özellikleri Nelerdir?

Şimdi de bu içeriğimizde madde madde sıralayacağımız Serengeti cinsi kedi dostlarımız hakkında genel bilgilere bakacağız. Özet olarak anlaşılabilir.

  • ABD'de yetiştirilmiş olan Serengeti cinsi kedi dostlarımız doğal bir kedi ırkı değil insan eli ile üretilmiştir.
  • Nadir bulunan bir kedi ırkıdır.
  • Orta irilikte olan Serengeti cinsi kedi dostlarımızın ağırlıkları 3 ile 6 kilogram arasında değişir.
  • Tüyleri genel olarak tekir kedi dostlarımız gibi desenli ve bazen vahşi kedilere benzeyen benekleri vardır. Tüy renkleri ise sarı, duman rengi ve kahverengi tonlarında olmaktadır. Çizgi ve benekleri ise Serengeti cinsi kedi dostlarımızın daha koyu renkte ve belirgin olarak karşımıza çıkıyor.
  • Badem ve iri şeklinde olan gözleri genel olarak sarı ve kehribar tonlarında ya da yeşil olarak gözükür.
  • Gövdelerinden bahsedecek olursak Serengeti cinsi kedi dostlarımız kaslı, ince ve atletiktir.
  • Çok çevik varlıklardır. Tırmanma konusunda çok başarılı oldukları bilinir. Meraklı ve zeki olan Serengeti cinsi kedi dostlarımız vahşi görünümlerinin aksine son derece uyumlu ve sevecen hayvanlradır.
  • İnsanlar ve diğer evcil hayvanlar ile çok iyi anlaşan Serengeti cinsi kedi dostlarımız yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Gürültücü kedi dostlarımızdan birisidir. Sık sık miyavlar ve mırıldanır.
  • Bakımına bağlı olarak Serengeti cinsi kedi dostlarımızın yaşam süresi 12 yıl kadardır.

Serengeti Cinsi Kedi Bakımı

Evinizin içerisine eğlenceli ve hareketli bir arkadaş arıyor iseniz Serengeti cinsi kedi dostlarımız tam size göredir. Ev içerisinde çok fazla vakit geçirenler için harika bir dost olacak bu ırk, sizi asla yalnız bırakmaz. Oldukça meraklı ve sahiplerine çok bağlı bir karakter yapısı vardır. Az tüy dökmeleri sebebi ile alerjik insanlar için kolay bakılacak evciller arasında yerini alır.

Keskin zekaları sayesinde her tür eğitimi alabilen Serengeti cinsi kedi dostlarımız karakter olarak da yüksek yerlere ve tırmanmaya meyillidir. Ayrıca enerjilerini atabilmelerini sağlayabilmek adına ev içerisindeki objeleri Serengeti cinsi kedilerden koruyabilmek adına onlara bol bol kedi oyuncağı almanızı öneririz.

Veteriner kontrollerini asla aksatmamalısınız. Aylık veteriner rutin kontrolleri sayesinde daha rahat yaşam koşulları sürecektir.

Sizlere bu içeriğimizde Serengeti cinsi kedi dostlarımız hakkında detaylı bilgi verdik. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar