MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Retriever Köpek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

15.03.2022 23:42:33

?Retriever köpek türü pek çok kişinin beğendiği, inanılmaz sevimli bir köpek türüdür. Bu köpekler sevecenlikleri ile göze çarparlar ve oldukça sadakatli akıllı köpeklerdir. Oldukça uyumlu olan bu tür, evde bahçede beslemek için uygun bir köpek türüdür. Altın sarısı tüyleri ve sevimli yüzleri ile sizi etkileyen bu köpeklerin bakımı da ayrı bir sorumluluk ve özen gerektirmektedir. Bunun için köpeği, köpeğin türünü iyi tanımak tüm özelliklerine hâkim olmak gerekir.

Golden Retriever Köpek Özellikleri

En iyi aile köpeği olarak tanımlanan bu köpek cinsi oldukça sevimli bir görünüme sahiptir. Hem dünya çapında hem de Türkiye içerisinde en çok sahiplenen, beslenilen köpek cinsi olarak bilinir. Retriever köpek cinsi ilk kez İskoçya’da ortaya çıkmıştır. İtaatkârlıkları ile ünlenen bu cins kısa sürede tüm dünya tarafından tanınır olmuştur. 10 – 12 yıl kadar yaşayabilen bu köpeklerin tüyleri genelde ya sarı altın rengi ya da krem tonlarında olmaktadır.

 İngiliz, Kanada ve Amerikan Golden Retriever, olmak üzere üç değişik alt ırkı bulunur. Ancak bu türler arasında fiziksel olarak pek bir fark yoktur sadece tüylerinin dalgalı veya düz olması gibi estetik değişiklikler söz konusudur. Golden Retriever alt türleri arasında sonradan ortaya çıkan Chesapeake Retriever, Labrador Retriever gibi köpek cinsleri ortaya çıkmıştır. Ancak bu köpek türleri saf Retriever olmayıp melez yani karma türdeki köpeklerdir. Bu ırklar diğer Retriever türleri ile karıştırılmamalıdır.

Güçlü ve dayanıklı bir köpek olan bu tür, güçlü karakter özellikleri ile kusursuz bir köpektir. Çocuklarla iyi anlaşmaları ile bilinirler ve bu nedenle çoğu aile tarafından ilk tercih edilen tür olurlar. Son derece hoşgörülü olan bu köpekler kedilere, başka köpeklere, yabancı insanlara karşı oldukça naziktirler, kavgadan kaçınırlar. Küçük yaşlardan itibaren sahiplenildiğinde çok kolay bir şekilde eğitilebilir bir türdür.

Çok sadık bir ırk olan Retriever köpek cinsi oyun oynamaya, sahiplerine oyun yapmaktan oldukça hoşlanırlar. Çok hareketli bir köpek oldukları için sık sık gezdirmek gerekir. Sadece ev halkına değil yabancılara karşı da sevgi dolu köpeklerdir.

Retriever Köpek Bakımı Ve Eğitimi

Golden Retriever sahiplenme gibi bir şey düşünülüyorsa bu köpek cinsinin bakımının nasıl gerçekleştirileceğini bilmek önem taşımaktadır. Köpek sahiplenmek önemli bir sorumluluğu beraberinde getiren büyük bir görevdir. Köpeklerin düzenli olarak veteriner kontrolleri, aşıları gerçekleştirilmeli ve uygun bakım yapılmalıdır. Eğer köpeğe gerekli bakım, ilgi gösterilmezse köpeğin psikolojisinde ciddi hasarlar oluşuyor. Eğer kişi bir köpek sahiplenme aşamasında ise bu sorumluluğu yerine getirip getiremeyeceğini iyi düşünmelidir.

Eğer köpek yavru olarak evlat edinildiyse, sahiplenen aileyi, evi, çevreyi tanıması çok önemlidir. Yavru köpek eve alışana kadar kapısı açık bırakılan bir kafeste tutulması gerekir. Bu yavru köpeğin eve daha kolay alışmasını ve adapte olmasını sağlar. Yavru köpeklerde verilmesi en zor ve en gerekli eğitim tuvalet eğitimidir. Eğer yavru köpek evde besleniyorsa köpeğin tuvaleti geldiği anlaşıldığında yavru hemen dışarıya veya bahçeye çıkarılmalıdır. Köpek, belirli bir noktada gezerek sürekli dolaşarak beden diliyle tuvaletinin geldiğini belli eder. Yavru köpekler için tuvalet sıklığı yavrudan yavruya değişse de genel olarak 4 saatte bir olmalıdır.

Retriever köpek bakımı, köpek büyüdükçe aslında kolaylaşmaktadır. Diş çıkarma döneminde sağlıklı bir diş büyümesi sağlamak adına çiğneme oyuncakları alınmalıdır. Gerekli aşılar vurulduktan sonra köpeğinizin özellikle diş çıkarma döneminde birini ısırma veya dişleriyle derisini çizme gibi bir sorunla karşılaştığınızda korkmanıza gerek yoktur. Köpek eğer evde besleniliyorsa köpeğin kendini güvende hissedeceği kendi boyutlarına uygun bir kafesi olması önemlidir.

Köpeğin sağlıklı bir yaşam sürmesi, tüylerinin sağlıklı ve daha parlak olması için mama seçimi önemlidir. Retriever türü genellikle kuru mama ile beslenir. Köpeğin yaşı ve büyüklüğüne göre mama seçimi yapılabilir. Köpek, büyüme çağını atlattıktan sonra yapılması gereken sadece tüylerini düzenli sıklıklarla taramak ve pudralamaktır.

 Köpeklerde, özellikle Retriever cinsinde belirli bir yaştan sonra bir takım hastalıklar görülmektedir. Görülebilecek bazı sorunlar şu şekildedir: Cilt sorunları, kalp sorunları, enfeksiyon, katarakt ve kanserdir. Özellikle kanser maalesef ki bu türde oldukça yaygın olarak gözlemlenir. Özellikle dişi Retriever türünde dişinin kısırlaştırılmaması veya sağlıklı bir hamilelik ve doğum geçirmemesi durumunda göğüs kanseri gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Retriever köpek türü ve diğer tüm köpek türleri için yapılacak en önemli etken köpeğinizi sevmek ve onun yaşam ihtiyaçlarını karşılamaktır. Gerekli bakımları sağladıktan sonra köpeğinizle birlikte uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Köpek sahiplenmek, onunla vakit geçirmek kişiye stressiz, mutlu ve eğlenceli bir yaşamı beraberinde getirir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar