MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Ragamuffin Kedi Irkı Tarihi ve Bakımı

13.07.2021 11:08:07

Büyük, uzun vücutları ve süper peluş tüyleriyle tanınan Ragamuffin kedileri, sahipleri tarafından kucaklanmayı seven gerçek kucak kedileridir. Genellikle "köpek yavrusu" olarak anılan Ragamuffin kedileri zeki, arkadaş canlısı ve süper cana yakındır. Ayrıca, birçok Ragamuffin yeni numaraları sevmeyi ve getirme gibi oyunlar oynamayı öğrenir.

Ragamuffin kedileri de son derece uyarlanabilirdir, yani apartmanlardan daha büyük tek aileli evlere kadar çeşitli ev türlerinde yaşayabilirler ve küçük çocukları veya diğer evcil hayvanları olan bir aile için mükemmel bir arkadaştırlar.

Ragamuffin'in Tarihi

Yakın kuzeni Ragdoll gibi, Ragamuffin kedileri de ayrı bir cins olarak oldukça kısa bir geçmişe sahiptir. Ragdoll, 1960'larda Ann Baker tarafından ilk kez üretildikten sonra, bir grup yetiştirici, kedilerinin tüy renklerinde, desenlerinde ve vücut ölçülerinde çeşitliliği artırmak istedi. Ayrıca yavrularına daha fazla genetik çeşitlilik eklemek istediler  daha geniş bir gen havuzu kalıtsal veya genetik sağlık koşullarına karşı bir miktar koruma sağlayabilir. Ann Baker, Ragdoll'ların üremesini sıkı bir şekilde kontrol etti ve cinsine çeşitlilik eklemek istemedi - bu yüzden bu yetiştiriciler kendi ayırt edici cinslerini yaratmaya başladılar.

Bu yetiştiriciler, kedilerinin boyutunu artırmak ve Ragamuffinleri Ragdolls'tan ayırt edecek fiziksel özellikler yaratmak için Ragdoll kedilerini Farslar, Himalayalar ve evcil, uzun tüylü kedilerle çaprazladı. "Ragamuffin" adı başlangıçta orijinal yetiştiricilerden biri tarafından yapılan bir şaka olsa da, resmi cins kaydı değiştirilemediği için bu şekilde kaldı.

Bugün Ragamuffins, United Feline Association, American Cat Fanciers Association ve Cat Fanciers Federation tarafından tanınan resmi bir ırktır. Ragamuffin'lerin Cat Fanciers Association tarafından resmi olarak 2011 yılında tanınmıştır.

Ragamuffin Bakımı

Uzun, ipeksi tüyleri olan birçok kedinin aksine, Ragamuffin'lerin tüyleri nispeten az bakım gerektirir. Dolaşmaya karşı dayanıklı oldukları için, küçük düğümlerini  gidermek ve ölü tüy birikintilerini gidermek için Ragamuffin'inizi haftada bir veya iki kez taramalısınız. 

Ragamuffin'inizin kulaklarını her hafta kontrol ettiğinizden emin olun ve nemli bir bez veya pamuk top ile kiri veya kalıntıları nazikçe temizleyin. Ragamuffin'inizin kulakları aşırı derecede kirli, kırmızı, iltihaplı veya kötü kokuyorsa, hemen veterinerinizden randevu alın. Hassas iç kulak yapılarına zarar verebileceklerinden pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Yaygın Sağlık Sorunları

Genetik çeşitlilik, kalıtsal sağlık sorunlarına karşı bir miktar koruma sağlasa da, Ragamuffinler belirli koşullara duyarlı olabilir. Her Ragamuffin bu koşulları geliştirmeyecektir, ancak kedinizde ortaya çıkması durumunda belirtileri bilmek önemlidir.

Ragamuffinlerde yaygın olan bazı sağlık sorunları şunlardır:

Polikistik böbrek hastalığı (PKD): PKD, bir kedinin böbreklerinde çoklu kistlerin gelişmesidir. Hemen yaşamı tehdit etmez, ancak yeni kistlerin gelişmesini önlemek ve tehlikeli bakteriyel enfeksiyon riskini azaltmak için mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir.

Hipertrofik kardiyomiyopati (HCM): Bu tip kalp hastalığı kedilerde oldukça yaygındır ve kalp kasının kalınlaşması ile karakterizedir. HCM'li kediler tipik olarak üreme hatlarından çıkarılır, ancak buna karşı bir garanti yoktur.

Diyet ve Beslenme

Herhangi bir kedi gibi, Ragamuffin'inizi aşırı beslemekten kaçınmak önemlidir; onlar büyük kedilerdir, ama şişman olmamalılar. Ragamuffin'inizin beslenme ihtiyaçları, yaşına, cinsiyetine ve aktivite seviyelerine bağlı olacaktır, ancak genel olarak, her gün bir porsiyon yüksek kaliteli kedi maması yemelidir. Mamasına biraz çeşitlilik eklemek isterseniz, haftada birkaç kez bazı ıslak yiyecekleri öğünlere karıştırabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar