MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pirene Mastifi Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

24.12.2021 18:27:00

Oldukça büyük bir köpek cinsi olan Pirene Mastifi ırkı, Türkiye'de de bu isimle tanınır. Pirene Mastifi köpek türü İspanya'ya ait bir ırktır. Çoban köpeği türünden olan Pirene Mastifi cinsi dostlarımız geçmişten günümüze asıl olarak tek gayeleri sürüleri korumak olmuştur. Bu çok güçlü olan köpek dostlarımız, Roman döneminde yaşamış olan Molosser köpek cinsinden geldiği düşünülür. Atalarından bir diğeri ise İspanyol Mastiff'tir. İri olmaları sebebi ile oldukça fazla mama tüketen ve bakım zorluğu getiren Pirene Mastifi cinsi köpek dostlarımızın sayısında 20. yüzyıl zamanlarında ise ciddi bir azalma görülmüştür. Ancak, hayvanseverlerin büyük çabası sayesinde Pirene Mastifi cinsi köpeklerin devamlılığı sağlanmıştır. İspanya ülkesindeki iç savaştan sonra da hayatta kalabilen bu köpekler son derece nazik ve zeki bir cinstir.

Pirene Mastifi Köpek Irkı Genel Özellikleri Nelerdir?

Şimdi de Pirene Mastifi cinsi köpekler hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız. İşte tüm detaylarıyla onları daha yakından tanıyabilmeniz için o liste...

 • Pirene Mastifi cinsi köpeklerin anavatanı İspanya'dır.
 • Köken olarak Roma'ya dayandığı düşünülse de oldukça eski bir ırktır.
 • Pirene Mastifi cinsi köpekler dev köpek cinslerindendir. Erkekler ortalama 80 santimetre boya ulaşabilirken dişilerde bu yükseklik 75 santimetre kadardır. Erkeklerin ağırlığı 100 kilogramı bulabilirken dişiler ise 80 kilogram kadar olabilir.
 • Pirene Mastifi cinsi köpekler soğuk hava şartlarından korunması için çift katmanlı tüylere sahiptir.
 • Tüyleri genel olarak beyazdır. Pirene Mastifi cinsi köpeklerin yüzlerinde ve alınlarından başlayarak ikiye ayrılan, yanakları ile kulakları içine alan kahverengi lekeler bulunmaktadır.
 • Kulakları sarkık ve büyük olan Pirene Mastifi cinsi köpeklerin egzersiz ihtiyaçları fazladır.
 • Nadir olarak havlayan bu köpekler pek sesli değildir.
 • Pirene Mastifi cinsi köpekler bekçi ve harika koruma köpeğidir.
 • Pirene Mastifi cinsi köpeklerin zekaları ve uysallıkları sayesinde eğitimleri de oldukça kolay gözükebilir.
 • Bu köpek ırkı yabancılara karşı temkinli davranabilir. Agresif de olabilirler.
 • Bakımlarına ve yaşam koşullarına bağlı olarak ortalama yaşam süreleri 10 yıl kadardır.

Pirene Mastifi Cinsi Köpeklerin Bakımı Nasıldır?

Görüntüsünden korkabilen kişiler olabilir ancak bu tatlı köpekler son derece sempatik ve nazik bir karaktere sahiptir. Pirene Mastifi cinsi köpekler her çoban köpeği gibi sahiplerine son derece bağlılıkları ile bilinir. Bekçilik ve koruma konusunda uzmandırlar. Şehir hayatlarına uyum sağlamaları pek mümkün değildir. İri bir gövdeye sahip olmaları ve koruma iç güdüsü sayesinde şehir hayatı onun için uygun değildir. Sürekli uzun süre egzersiz yapmayı amaç edinirler. İyi bir eğitimden geçirilmesi gereken Pirene Mastifi cinsi köpeklerin sosyalleştirilmesi de çok önemlidir. Yuvalarının güvenliğinden eminseler son derece sakindirler.

Pirene Mastifi cinsi köpeklerin her dev köpek gibi mama miktarı fazladır. Bu da bakım maliyetlerinin artması demektir. Büyük ırk köpek mamaları ölçülü şekilde kullanılmalı ve egzersizleri unutulmamalıdır.

Sizlere bu yazımızda Pirene Mastifi cinsi köpekler hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar