MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Muhabbet Kuşu Bakımı Hakkında Detaylı Bilgiler

21.06.2022 12:05:32

Evimizin neşesi minik dostlarımız muhabbet kuşu bakımı, temizliği, kafes seçimi ve muhabbet kuşu beslemesi nasıl yapılır? Sorularına cevap bulacağınız detaylı bilgilerin yer aldığı yazımızı eğer muhabbet kuşu beslemeyi düşünüyor ya da bu konu hakkında meraklarınız var ve bilgi almak istiyorsanız mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Muhabbet Kuşu Kafes Seçimi

Muhabbet kuşu kafes seçiminde en önemli kriterlerden birisi muhabbet kuşunuzun hareket durumu olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca, hareketli olan muhabbet kuşu dostlarımız için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Örneğin daha büyük bir kafes seçiminde bulunmanız bu konuda önem arz eder. Muhabbet kuşunuzun rahat olabilmesi açısından ve psikolojik bakımdan kafes tercihinizi mutlaka geniş kafesten yana kullanmalısınız.

Kafesinizin yapısı içerisinde muhabbet kuşunuza zarar verebilecek kurşun ya da boya gibi maddeler yer almamalı. Bunun yanında muhabbet kuşunuzun kafes kenarlarını gagası ile tırtıklaması durumuna karşı alacağınız kafesi aşınmayan materyallerden seçmeniz gerekiyor. Ayrıca metal alaşımdan yapılmış olan muhabbet kuşu kafesleri tercih etmeniz gereken en iyi durum olacaktır. Muhabbet kuşu kafesinizin bükülme, yamulma gibi durumlara karşı sağlamlığı iyi olmasının yanı sıra korunaklı olmasına da özen göstermelisiniz. Bunun yanında kolayca temizlenen kafes seçimi yapmanız kafes temizliği yaparken işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Şimdi de muhabbet kuşlarında beslenme ile alakalı durumları ele alalım. Suluk ve Yemlik, Mama Kabı gibi alt başlıklardan oluşacak yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Suluk ve Yemlik

Yemlik ve suluk konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de bu malzemelerin yapıldığı materyal olduğu gerçeğidir. Yemlik ve sulukların birçok çeşidi mevcut olmakla beraber muhabbet kuşunuzun sağlığı açısından paslanmaz yapıdaki malzemeleri seçmeniz önemlidir. Ayrıca suluk seçerken kuşunuzu korkutmamak adına kafes dışından takılan sulukları tercih edebilirsiniz.

Mama Kabı

Muhabbet kuşunuzun kafesi içerisinde derin olan mama kaplarından ziyade geniş olan mama kaplarını tercih etmeniz önem arz eder.

Kuş Kumu

Muhabbet kuşlarımız için kuş kumu, soyulmamış tohumları kolaylıkla sindirebilmesi açısından çok önemlidir. Kuş kumunun midede çözülebilen ve midede çözülemeyen şeklinde iki çeşidi vardır. Midede çözülen kuş kumu yapısında istiridye kabuğu, balık kemiği gibi organik maddeler bulunur. Midede çözülen kuş kumları ayrıca mineral ve kalsiyum açısından son derece zengindir. Çözülemeyenler ise doğal bir şekilde sindirilemeyebilir.

Muhabbet kuşlarımızın sağlığı için kuş kumu kullanmanız çok önemlidir. Muhabbet kuşunuzda sağlık problemlerine sebep olmaması açısından mutlaka kuş kumu bulundurun. Kumun miktarı ile ilgili veteriner hekime danışmayı unutmayın. 

Gaga Taşı

Muhabbet kuşlarımız, gagalarını törpüleyebilmek adına kullanacağı ek malzemelerden bir tanesidir. Gaga taşı seçiminde de önemli kriterler vardır. Bu önemli kriterlerden bir tanesi de organik olup olmadığı ile alakalıdır. Mürekkep balığı kemiği gaga taşı en çok tercih edilen organik gaga taşıdır. Muhabbet kuşunuzun sağlığı açısından mürekkep balığı kemiği iyi bir tercih olacaktır.

Muhabbet Kuşu Kafes Altlığı Temizliği

Muhabbet kuşu kafeslerinde, kafes altlığı konusunda basit materyaller kullanmanız çok yerinde olacaktır. Odun parçaları, talaş gibi maddeler yerine kağıt kullanmanız tavsiye edilir. Ahşap ya da talaş gibi maddeler toz oluşturacağı için muhabbet kuşunuzun solunumunda olumsuz etkilere sebep olabilmektedir.

Muhabbet kuşu kafesi alırken kafes altlığı kolay çıkarılabilir olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Seçilen materyalin dışında ise önemli bir nokta da düzenli olarak muhabbet kuşunuzun kafes altını temizlemek olacaktır.

Sizlere bu içeriğimizde muhabbet kuşu bakımı hakkında detaylı bilgiler sağlamaya çalıştık. Sizler de yazmadığımız noktaları yorum olarak belirtebilirsiniz. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar