MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Mojave Spotted Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

30.11.2021 14:13:42

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkan kedi cinslerinden biri olan Mojave Spotted cinsi kedi dostlarımız, çöl kökenli varlıklardır. Zaten adlarından da anlaşılacağı üzere Kaliforniya'da bulunan Mojave çölünden isimlerini alırlar. Bu sebeple, bu kedi dostlarımıza Mojave Çöl kedisi ismi de veriliyor. Mojave Spotted cinsi kedilerin doğal yaşamları olan bu çölde keşfedilmelerinin üzerine çalışmalar son hızı ile başlamıştır. İlk görülme tarihleri 1980 yılına dayanmaktadır. Mojave Spotted cinsi kedilerin evcilleştirilmeleri ise 84'lü yıllarda gerçekleşti. Aslına bakarsanız evcil kedi olmayan bu varlıklar, insanlar ile uyum göstermeyi son derece başarmış bir ev kedisi halini almışlardır. Görünümleri sebebi ile ayrıca fiziksel özellikleri ile de vahşi atalarını çağrıştırır. Mojave Spotted cinsi kedi dostlarımız insanlarla kaynaktıktan hemen sonra sevecen özelliklerini dışarı çıkarmıştır. Ayrıca, sakin karakter yapıları sayesinde araştırmacıları dahi şaşırmış hayvanlardır. Vahşi kedi dostlarımız gibi olmasa da çevik ve güçlü olan bu kediler yavru haldeyken sosyalleştirildiğinde insanların dışında diğer evcil hayvanlarla bile çok iyi anlaşırlar. Diğer kedilere göre oldukça farklı bir yerde bulunmuştur. Geniş kemikli yapısı ve iri patileri ile vahşi bir görünüm sergilerler. Vahşi hayvanların kökeninden gelen bu kedi cinsi oldukça popülerdir.

Mojave Spotted Cinsi Kedilerin Karakteri ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Aile bakımından Mojave çölünün vahşi hayvanlarından gelen Mojave Spotted ırkı, dışa dönük yapıları ile tanınmıştır. Daha önceki çalışmalarda evcilleştrilme şansı tanınmış ancak pek başarılı olamamış olan Mojave Spotted cinsi kediler, evcil olmamasına rağmen insanlar ile beraber yaşayabilmektedir. Ancak, dikkat edilmesinde fayda olacak bir konu var ise o da Mojave Spotted cinsi kedilerin dışarı kaçma riskinin en yüksek seviyede olmasıdır. Özgürlüğüne oldukça düşkün olan Mojave Spotted cinsi kediler, her an kendileri dışarı atmak isterler. Ayrıca, bu istek baskın gelirse onları durdurmanız pek mümkün olmayabilir. Dışarı hayatı onun alışmış olduğu yerdir. Mojave Spotted cinsi kedilere, kendinizi alıştırdıktan ve güvenlerini kazandıktan sonra düzenli şekilde dışarı çıkıp dolaşmasına izin verebilirsiniz. Ayrıca, su ile oynamaya çok alışık olan bu cins, havuz ve denize girmeye bayılır.Meraklı ve avcı yapısı sayesinde kuş, böcek ve sinek avlamaya oldukça yatkındır. Sürekli kendisini meşgul edecek şeyleri bulmasının yolu hareketli yapısından geçer.

 • ABD'nin Kaliforniya eyaletinin güney doğusunda bulunan Mojave çölünde bulunmuştur.
 • Evcil varlıklar değillerdir. Kökenleri vahşi kedilere dayanır. Sonradan insan eli sayesinde evcilleştirilme çalışmaları yapılmıştır.
 • İri kedi ırkı olarak bilinir.
 • Kürkleri katmanlıdır. Zor hava şartlarında kendilerini koruyabilirler.
 • Vahşi kediler gibi kısa tüyleri desenlidir.
 • Kaslı ve güçlü bir gövdeye sahiptir.
 • Atik varlıklardır.
 • Çok dikkatli ve refleksleri güçlüdür.
 • Kıvrak zekaları vardır. Ancak, karakter yapıları eğitimlerini oldukça zorlaştırır.
 • Hareketli ve enerjik olmalarına rağmen dinlenme zamanlarında sakinliklerini korurlar.
 • Sudan korkmayan hatta banyo ve havuzu oldukça seven canlılardır.
 • Özgürlüklerine oldukça düşkündür. Dışarı kaçma olasılığı yüksektir.
 • Mükemmel avcıdırlar.
 • İyi bir bakım ve beslenme şekli ile ortalama 18 yıl ömüre sahiptirler.

Mojave Spotted Cinsi Kedi Bakımı

Mükemmel gürüntüleri ile hayvanseverleri büyüleyen Mojave Spotted cinsi kediler evcil bir hayvan olmadıkları gibi çöl gibi geniş bir yaşam alanında adapte olmuşlardır. Bu sebeple, evde beslenilmesi en zor ırklardan birisidir. Mojave Spotted cinsi kedilerin özgürlük düşkünü olmaları sebebi ile bahçeli evlerde yaşamaya uygun hale getirilmiştir. Dışarı çıkamayacakları ve apartman daireleri gibi mekanlarda depresyona girebilirler. Onları kapalı bir alanda hapsetmek doğru değildir. Oldukça atak olan Mojave Spotted cinsi kediler, her an bir yolunu bulup evden kaçabilirler.

Mojave Spotted cinsi kediler kökenleri vahşi kedilere dayanır. Bu sebeple, bakımları pek kolay değildir. İnsanlarla iyi anlaşmış olsa da yavruyken sahiplenilmeli ve sosyalleştirilmelidir. Ayrıca, vahşi genleri sıkça ortaya çıkabilir. Bu kedi dostlarımızın tırnakları sürekli olarak kesilmesi gerekir ve eğitim sırasında sert davranışlarda bulunmamak gerekir. Suyla oynamaya bayılan bu kediler, hane dışı gezilerinden sonra banyo yaptırılabilir. Tüyleri uzun olmadığı için bakımları, onlara bakan kişileri pek zorlamaz. Ancak, ortalama düzeyde tüy dökerler. Bu sebeple de onları haftada iki kez fırçalamak gerekir.

Sizlere bu yazımızda Mojave Spotted cinsi kediler hakkında bilgi vermek istedik. Bizi takip etmeyi unutmayın...
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar