MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kuru Gıda Kediler İçin Kötü Bir Yiyecek mi?

17.05.2021 11:18:01

En sevdiğimiz kedigillerimiz herkesin bildiği gibi seçici yiyiciler olabilir, bu da kedileriniz için doğru mamayı seçmeyi, bir mamanın besin değeri ile kedinizin seçici damakları arasında zor bir dengeleme eylemi haline getirir.

Örneğin, birçok kedi, ıslak mama yerine kuru mamayı tercih eder. Kuru mamanın kediler için kötü olduğuna ve böbreklerinin, idrar yollarının ve hatta dişlerinin sağlığını etkileyebileceğine dair endişeler duymuş olabilirsiniz.

Kedi mamasının içerdiği besin değerleri, ıslak veya kuru olmasından çok daha önemlidir, ancak kediniz için hangi mamanın en iyi olduğu konusunda endişeleriniz varsa, okumaya devam edin.

Karbonhidratlar Ve Hayvansal Proteinler

Çok fazla karbonhidrat içeren bir mama, kedigillerde obezite ve diyabetin önde gelen nedenlerinden biridir. Kedilerin mamalarında az miktarda karbonhidrata ihtiyaç duyarken, doğaları gereği etoburdurlar ve vücutları en iyi etli proteinler ve yağ asitleri üzerinde gelişir.

Kuru kedi mamaları tipik olarak ıslak mamaya göre daha fazla karbonhidrat içerir çünkü birçok kuru mamada mama parçasını işlemek için mısır unu ve pirinç gibi tahıllar kullanılır. Hatta bazı kedi mamaları et yerine sebzelerden elde edilen proteinler içerir ve bu da etçil kediniz için ideal değildir.

Bunun yerine, kedilerin karbonhidrat oranı düşük, hayvansal yağ ve protein oranı yüksek yiyeceklere ihtiyacı vardır. Bazı kuru yiyecekler, çok az tahıl veya sebze ürünü içeren veya hiç içermeyen kabul edilebilir miktarda karbonhidrat içerirken, bunlar genellikle özel markalardır.

Nemli İçerik

Kediler genellikle gün boyunca çok az su içerler. Aslında, diğer evcil hayvanlara kıyasla daha az susuzluk hissine sahiptirler, bu da bazen susuz kalmalarına rağmen susuz hissetmedikleri anlamına gelir. Sonuç olarak, kediler günlük su alımlarının ana kaynağı olarak yiyeceklerine güvenirler.

Doğal olarak, ıslak yiyecekler kuru yiyeceklere göre çok daha fazla su içerir. Bu, kedilerin vahşi doğada ne yediğini daha iyi simüle eder, çünkü küçük avlar da kuru gıdalardan daha fazla nem içerir. Ekstra nem, kedileriniz için böbrek, mesane ve idrar yolu sağlığını destekler. Öte yandan, uzun süreli dehidrasyon, kedinizin idrar yolunu tahriş edebilir ve muhtemelen böbrek hastalığına yol açabilir.

Kediniz kuru mama tercih ediyor ancak daha fazla su içmeye ihtiyaç duyuyorsa, mama üzerine biraz su serpmeyi deneyebilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar