MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kötü Kokan Hayvan Nefesi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Önemli Şey

12.05.2021 10:31:32

Köpeğinizin veya kedinizin nefesi kötü kokuyor mu? Bu rahatsız edici koku, sevgili arkadaşınız için ciddi sağlık riskleri anlamına gelebilir.

İşte Bilmeniz Gereken En Önemli 10 Şey:

1. Periodontal hastalık, köpek ve kedilerde teşhis edilen 1 numaralı sorundur. 3 yaş itibariyle, köpeklerin ve kedilerin % 85'i bir miktar diş hastalığından etkilenir.

2. Evcil hayvanınızın nefesi kötü kokuyorsa, bu ilerlemiş periodontal hastalığın iyi bir göstergesidir ve onları muayene ettirmelisiniz.

3. Köpeğinizin veya kedinizin dişlerini anestezi veya diş röntgeni olmadan temizlediyseniz parlak ve yeni görünebilir; ancak dişlerinin altında gözükmeyen çok şey var.

4. Yaygın acı veren sorunlar şunları içerir:

  • Kırık dişler ve kökler
  • Periodontal hastalık
  • Ölü dişler
  • Apseler
  • Diş eti iltihabı
  • Kedi oral emici lezyonlar

5. Diş hastalığı, potansiyel olarak ciddi sağlık etkileri olan, evcil hayvanlarımızda yaygın bir sağlık sorunudur. Periodontal enfeksiyonlar, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, önceden var olan rahatsızlıklara, kan pıhtılaşmasına ve insülin direncine sahip kişilerde kötüleşen kalp hasarı gibi ciddi sağlık koşullarına neden olmaktadır.

6. Ağız kanseri, kanser için en yaygın dördüncü yerdir ve periodontal hastalık onları daha yüksek risk altında bırakabilir.

7. Evcil hayvanınız acıya gelince bir kılık değiştirme ustasıdır. Normal yemek yiyor olabilirler ve acı çektiğine dair herhangi bir açık belirti göstermiyor olabilirler. Ama bize güvenin gevşek dişler, periodontal hastalık, diş eti iltihabı ve kırılmış dişler ağrılıdır ve tedaviye ihtiyaç duyar.

8. Evcil hayvanınızın dişlerini günlük fırçalamanız idealdir. Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanların diş sağlığının kontrollerini sık sık yaptırmalıdır.

9. Evcil hayvan diş maması ve ödülleri kolay ve kullanışlı çözümler olabilir; ancak tipik olarak sadece dişlerin uçlarını temizlerler.

10. Altta yatan sorunları tanımlamak için veterinerinizde diş sağlığı kontrollerini sürekli hale getirmelisiniz, bu sayede periodontal hastalığı önlemeye yardımcı olur ve eksiksiz bir ağız muayenesi yapılmasını sağlamış olursunuz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar