MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin İlgi Çekmek İçin Sergiledikleri Davranışlar

8.04.2022 10:11:20

Köpeklerin İlgi Çekmek İçin Sergiledikleri Davranışlar Nelerdir?

Doğrudan iletişimde bulunabilen ve insan duyguları ile empati yapabilen her canlı gibi köpeklerimiz de ilgi ve sevgi görmeye gereksinim duymaktadırlar. Patili dostlar, sahiplerine en sadık hayvan türlerinden biri olarak her an sahiplerinin yanında olmak isterler ve onlara sevgilerini gösterirler. Hayatlarını tehlikeye atarak bizleri koruyan ve koşulsuz bir şekilde bizi seven dostlarımız, ilgimizi üstlerinde hissetmeye de bayılırlar. Eğer ki dikkatiniz başka bir şeye veya başka bir yere odaklıysa ve köpeğiniz sizden sevgi ve ilgi bekliyorsa bu sevgiyi ve ilgiyi kendilerine çevirmek için var güçleriyle pek çok farklı davranışlar sergileyerek bütün odağınızı üstlerine çekmeye uğraşırlar. Bu çabalarının altında sevgi ve oyun isteği olabildiği gibi gezdirmenizi arzu ettikleri de bir diğer sebeptir. Bir diğer konu ise mama istekleridir. Eğer ki mama istiyorlarsa ilgi çekme çabasında olurlar.

Havlamak

Köpeklerimiz, içgüdüsel olarak havlarlar. Havlamalarının birçok çeşidi vardır. Hepsinde ki anlam farklıdır. Eğer köpeğiniz ön ayaklarını uzatarak havlıyorsa ilginizi çekmek için uğraş veriyordur. Ona odaklanamadığını hissettiği anda havlamasının tonu biraz daha artacaktır. Vücut postürü yani duruşu değişecektir. Siz onunla vakit geçirene kadar havlaması durmayacaktır. Havlamasının son vurgularında sesini çatlatarak isteğini daha çok belirtmek için uğraş verirler.

Isırmak

Köpeğimizde ısırmak, onun verdiği en sert tepkidir. Köpekler sahiplerini ciddi bir şekilde kolay kolay ısırmazlar. Isırmasının sebebi onu görmeniz, onun sizin yanınızda var olduğunu bilmenizi istemesindendir. Her yolu denemiş olup hiçbir şekilde onu görmemenizi hissettiğinden kaynaklı bu yolu seçmiş olacaktır. Sahibini incitmek istemiyorsa kıyafetleri ısırarak sahibini istediği yöne çeker.

Yalamak

Patili dostların sevgilerini göstermeleri şeklinde algılanan yalama ilgi çekme aracı da olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu, evcil dostumuzun ona odaklanmanızı sağlamak için seçmiş olduğu bir yoldur. Eğer ki elinizi yalayarak istediğine varamadıysa bir diğer hamlesi yüzünüz olacaktır.

Sahibine Eşya Getirmek

Patili dostlarımız, özellikle oyun oynamak istediklerinde sahiplerine oyuncaklarını getirerek arzularını belli ederler. Kendisiyle ilgili her şeyi size yardım etmek için uygularlar. Mesela dışarı çıkmasının vakti geldiğinde tasmasını getirmesi ve önünüze koyması veya onunla zaman geçirmenizi sağlamak adına size herhangi bir hediye sunması arzularının karşılanmasını istemesindendir.

Pati Uzatmak ve Burun Değdirmek

Kimi köpekler sahipleriyle iletişim kurmak ve o anda sahibinin tüm odağını üstüne alabilmek için ısırma yolunu seçerken kimileri de ıslak burunlarını sahiplerinin vücuduna değdirerek onlara varlıklarını hissettirirler. Bu uygulamalarına rağmen hala ilgilenmiyorsanız bu davranışları pati uzatmayla sonuçlanır. Patisini ilk önce size doğru uzatacaktır ve daha sonrasında fiziki olarak temasta bulunacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar