MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklere Kemik Verilmeli Midir?

13.04.2022 10:26:16

Köpeklere Kemik Verilmeli Midir?

Köpekler, içgüdüsel olarak çiğneme davranışları göstermektedirler. Çiğnemek, partili dostlarımız için hem keyif verici bir aktivite hem de belirli açılarda sağlıklarına katkı sağlayan bir harekettir. Ancak köpeklere kemik verilmesi ile ilgili farklı farklı görüşler bulunmakla beraber bu ayrım köpek sahiplerini ikilemde kalmalarına yol açmaktadır. Köpeklere hayvan kemiği verilip verilmemesine karar vermek için kemik çiğnemenin yararları ve zararları bilinmesi gerekmektedir.

Köpeklere Kemik Vermenin Yararları

Kemik çiğnemek, evcil dostlarımızın dişleri ile çene kemiklerini güçlendiren sağlıklı bir davranıştır. Evcil dostlarımız, özellikle hayvan kemiklerini kemirerek dişlerini temizlerler ve diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlarlar. Diş taşlarını parçalama görevini gören kemikler, diş etlerinin tartlara kaplanmasını önlediği için de köpeklerde diş kayıplarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Diş çıkaran veya dişleri herhangi bir sebepten kaşınan evcillerimiz sürekli kemik kemirmek ister ve bundan büyük keyif almaktadırlar. Bu uğraş köpeğin fosfor ve kalsiyum almasına yaradığı gibi diğer mineralleri de almasını sağlar. Bunların yanında birde mide kaslarını güçlendirmek ve sindirim problemlerine çözüm olmak gibi faydaları da olan kemik çiğnemenin köpeklerimiz için büyük büyük zararları da bulunmaktadır.

Köpeklere Kemik Vermenin Zararları

Evcillerimiz için başlı başına bir gıda olmayan kemikler, köpeklerimizin mideleri tarafından sindirilmeye uygun değildir. Hayvan kemikleri ağızda parçalanarak sivri uçlu hale gelir. Bu da köpeğimizin öncelikle mide ve bağırsakları olmak üzere sindirim organlarının yırtılmasına veya delinmesine yol açabilmektedir. Kemikler, evcillerimizin midesinde sindirilemediği için enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Ayrıca kemik parçalarının direkt yutulması köpeğin mide ve bağırsaklarına zarar verebileceği gibi boğulmaya da neden olabilir. Evciler, kemikler yüzünden dişlerini kırabilirler, nefes borularını delebilirler, kabız olabilirler ve hatta mide kanaması gibi ciddi sorunlar yaşayabilirler.

Köpeklere Kemik Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar?

Zararları ve yararları düşünüldüğünde köpeğinize kemik vermenin ölçülü ve kontrollü şekilde yapılması gerektiği sonucuna ulaşmamız kaçınılmazdır. Kemik kemirmenin bir beslenme şekli olmadığı bilinci ile köpeğinize sunacağınız hayvan kemiklerinin öncelikle boyutlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Küçük boyutlarda, örneğin tavuk kemiği vermeniz onu yutacağını unutmamalısınız. Çiğnemeden yutmanın köpek için hiçbir yararı olmadığı gibi oldukça büyük zararlara yol açmasına sebep olur. Evcillerinize pişmiş kemik vermelisiniz. Çünkü pişmiş kemikler kolayca parçalanabileceği için evciliniz onu kolayca yutacaktır. Az haşlanmış kemik ise evcilinizin keyifle çiğnemesine uygun olacak ve ona zarar vermeyecektir. Kemik verirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kemiği yutmamasıdır. Bu da evciliniz kemiği çiğnerken kontrol etmeniz gerekmektedir. Tüm bunlara dikkat ederseniz köpeğinize hafta da iki kez kemik vermenizde hiçbir sakınca yoktur.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar