MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Temizlik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

21.09.2019 10:16:26

Köpeklerde temizlik sahipleri tarafından önem verilmesi gereken bir olaydır. Genelde kötü kokuların nedeni olan terleme köpeklerde sadece patilerinde meydana gelmektedir. Köpeklerin pati temizliği yapılmalıdır. Yani bir köpeğin terleme yüzünden kötü koktuğunu söyleyemeyiz. Dışarıda çok fazla gezen köpekler tabi ki kirlenecektir ve bu kirlenmeye bağlı olarak kokmalar oluşabilir. Bu durumlarda banyo yaptırabilirsiniz. Köpeklerin sürekli olarak banyo yapmasına gerek yoktur. Ama bir standart çerçevesinde periyodik olarak yıkanmasında fayda vardır.

Köpeğiniz kokmasın diye çok sık yıkamak fayda sağlamayacağı gibi büyük sorunlar doğurabilir. Öncelikle çok sık yıkanan bir köpekte derinin pH değeri değişeceğinden dolayı köpeğe zarar verir. İlk başta uyuz olmak üzere mantar gibi daha birçok hastalığa karşı köpeğiniz daha duyarlı hale gelir ve savunmasız kalır. Köpeğinizi sık bir şekilde yıkamak fayda sağlamayacağı gibi büyük zararlara neden olacaktır. Tüylerin temizliği açısından bir yıkama yapıyor iseniz tüyleri tarama ve fırçalama yöntemleri ile temiz tutabilirsiniz. Yıkama işlemini abartmadan ay içerisinde 1 kez yapmak yeterli olmaktadır.

Köpeklerde Banyo Nasıl Yapılır?

Köpeklerde banyo nasıl yapılır? Bu soru aslında basit gibi görünse de önemli ayrıntıları olan bir konudur. Çok sık yıkamak köpeğinizde kötü sonuçlar doğurduğunu söylemiştik. Köpeğinizi yıkarken dikkat etmeniz gereken birtakım önemli vurgular vardır. Yıkarken ayarlanan suyun ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Orta seviye (ılık) bir su yeterli olacaktır. İnsanlar için olan şampuanlar kesinlikle kullanmayınız.

Bizzat köpekler için özel olarak üretilmiş şampuanlardan satın alınız. Şampuan seçerken köpeğinizin doku özelliklerini bilmeniz gerekmektedir. İnsan derisinde pH 5.5 iken köpeklerde ise bu değer 7,5 ile 8,0 arasındadır. Aksi takdirde deride kipH dengesi bozulacak ve birtakım deri hastalıkları ortaya çıkacaktır. Kulak deliklerini pamuk kullanarak tıkanmalıdır. Yıkama yapılırken kulak deliklerine su kaçırılmaması gerekmektedir. Şampuanlarken gözlere ve buruna dikkat etmelisiniz.

Oralara şampuan kaçmasına engel olunmalıdır. Kurulama ise çok iyi olmalıdır. Islak hiçbir yeri kalmamalıdır. İlk olarak kuru bir havlu yardımı ile kurulama yapılmalıdır. Ardından saç kurutma makinesi ile güzel bir şekilde kurutma işlemini tamamlayınız. Çok iyi kurutulmazsa eğer birtakım sağlık sorunları ve mantar vs. sorunları baş gösterir.

Köpek Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek yıkarken dikkat edilmesi gerekenler çoğu zaman önemsenmese de ciddi bir önemi vardır. Sahip olduğunuz köpeğinizin tüyleri uzun ve kalın ise yıkamaya başlamadan önce tarama işlemi yapılmalıdır. Yıkamadan sonra ve tüyler kuruyunca tekrarlayın. Köpeğiniz yıkandıktan bir iki gün sonra kulağıyla oynarsa veterinere götürünüz. Yıkarken kulağına su kaçmış olabilir ve bu önemli bir sorundur. Aşı olacak köpeklerin aşı yapılacağı günde ya 3 gün önce ya da 3 gün sonra banyo yapması uygundur ve bu konuya dikkat ediniz.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar