MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Mesane Taşları ve Tedavisi

28.06.2021 11:05:22

Mesane taşları, kediler, kobaylar ve köpekler de dahil olmak üzere birçok evcil hayvan için yaygın bir sorundur. Bu taşlar ağrı, iltihaplanma, kanama, enfeksiyon, idrar yapma zorluğu ve ciddi vakalarda hayatı tehdit eden bir acil durum olan idrar yapamama gibi mesane sorunlarına neden olabilir. Taş geliştirmeye yatkın köpekler için önleyici tedbirler alınabilir ve mesane taşı teşhisi konan köpekler için oluşan taşın türüne bağlı olarak çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Köpek sahipleri, mesane taşları hakkında daha fazla bilgi edinerek, onların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir, eğer yaparlarsa köpeklerindeki belirti ve semptomları nasıl tanıyacaklarını bilirler ve kendileri için mevcut olan tedavi seçeneklerini anlayabilirler.

Köpeklerde Mesane Taşları Nelerdir?

Mesane taşları veya teknik olarak adlandırıldığı gibi ürolitler, bir köpeğin mesanesinde oluşan sert, taş benzeri maddelerdir. Bu taşlar çeşitli minerallerden oluşabilir, çeşitli şekiller oluşturabilir ve bakteri, kristal ve çamur ile ilişkilendirilebilir. Bir köpeğin mesanesinde bir veya daha fazla mesane taşı olabilir ve bunlar çok büyüyebilir veya çok küçük kalabilir. Bir köpeğin böbreğinde değil, mesane içinde oluştukları için böbrek taşlarından farklıdırlar.

Türler

Köpeklerin yaygın olarak aldığı birkaç farklı mesane taşı türü vardır.

Struvit Taşları: Struvitler ayrıca üçlü fosfat veya magnezyum fosfat taşları olarak da adlandırılır ve genellikle düz, piramidal ve beyaz mesane taşlarıdır. Çözünmüş struvit, bir köpeğin idrarının normal bir parçasıdır, ancak idrarda değişiklikler meydana geldiğinde (genellikle bakteriyel enfeksiyonun bir sonucu olarak), taş oluşumuna yol açabilir. Bu taşlar köpeklerde en sık görülen tiptir.

Kalsiyum Oksalat Taşları: Neredeyse struvitler kadar yaygın olan kalsiyum oksalatlar, çok sayıda köpeği etkileyen mesane taşlarıdır. Bu taşların rengi beyazdan koyuya değişebilir ve yoğun dokuludur.

Urat Taşları: Urat taşları çok yaygın değildir ancak bazı köpek popülasyonlarında görülür. Örneğin, Dalmaçyalılar genetik olarak ürat taşları geliştirmeye yatkındır.

Köpeklerde Mesane Taşlarının Belirtileri

  • İdrarda kan

  • İdrar yolu açıklığında yalama

  • İdrar yaparken ağlamak
  • İdrar yaparken ıkınma
  • Sık idrara çıkma
  • Uygunsuz idrara çıkma

Tedavi

Köpeğinizin mesanesinde ne tür bir taş olduğuna bağlı olarak, taşları eritmek için diyet değişiklikleri ve ilaçlar önerilebilir. Strüvit taşları, özel bir mamayla beslenerek çözülebilen en yaygın taş türüdür.

Taşları çıkarmak için cerrahi, çözülemeyen mesane taşları için en yaygın kullanılan tedavi yöntemidir. Taşları ultrasonik olarak parçalamak bazı durumlarda bir seçenektir. Özel veteriner hastanelerinde mevcuttur. Yeterince küçük parçalara bölündükten sonra taşlar idrar yolu açıklığından dışarı atılabilir.

Salin ile mesaneden çok küçük taşların temizlenmesi de yapılabilir. Bazı taşlar, ultrasonik çözündürme ile kırmak zorunda kalmadan idrar yolu açıklığından geçecek kadar küçüktür, bu nedenle veteriner hekiminiz onları mesaneden yıkamak için bir kateter ve salin kullanarak çıkarabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar