MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Kepek Sorunu Nedenleri ve Çözüm Önerileri

20.04.2021 13:31:22

Cilt ve deri sorunları her köpek sahibinin korkulu rüyasıdır. Özellikle kepeklenme insanlarda olduğu gibi köpek dostlarımızda da tüylerinden dolayı çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Küçük beyaz tanelere sahip bu ciltten dökülen ölü hücreler bazı köpeklerin cilt yapısına bağlı olarak pul pul döküntüler şeklinde de oluşabilir. Genelde kepeklenme cilt kuruluğundan dolayı meydana gelse de bakımsızlığın da etkisi oldukça büyüktür.

Köpeklerde Kepeğin Nedenleri

Bu istenmeyen cilt sorunun oluşmasında tek bir sebep olabileceği gibi birden başka nedenin de tetiklemesi görülebilir. Köpeğin ırkının ve bu duruma yatkınlığının iyi araştırılması fazlasıyla önerilir. Her köpeğin beslenmesi ve rutin bakımları ırkına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu tip konuları iyi araştırmalı ve kepek sorununa yatkınlığı var ise uygun şekilde beslenme programı ve temizlik rutini oluşturmanız önemlidir.

  • Hijyen kurallarının ihmal edilmesi
  • Çevresel faktörler (iklim etkisi, hava sıcaklıkları)
  • Kötü beslenme
  • Bakteriyel ve mantar enfeksiyonları
  • Alerji
  • Ev temizliği ürünleri

Bu tip nedenler ayrıca dış etkenlerin de kepek sorunuyla karşılaşmanızda son derece etkili olduğunun göstergesidir. Köpek bakımını bir bütün olarak düşünmelisiniz. Sadece iyi ve kaliteli beslenmesi kepek sorunu yaşamamanız için yeterli değildir. Bunun yanında çevresinin de hijyen kurallarına dikkat etmeniz ve sağlığının yerinde olmasına dair kontrollerinin sıkı takipçisi olmanız önemlidir.

Köpeklerde Kepek için Çözüm Önerileri

Kepeğin tedavisi öncelikle neden olan sorunu çözmeyle başlamalıdır. Kötü besleniyorsa bu konuda uzman desteği alarak ihtiyacı olarak günlük değerleri sahip ve deri sağlığına iyi gelecek mamalara geçiş yapmalısınız. Aynı senaryoda eğer çevresel ve kişisel olarak dostunuzun hijyen kuralları dışarısında kalmasına bağlı bir kepeklenme var ise buralara el atmanız gerekecektir. Daha sonra ise veteriner hekim kontrolünde ilaç ya da tedavinin nasıl ilerlemesi gerekiyorsa gerekli yönergelere uymanız gerekecektir.

Cilt hastalıkları ve bunun özelinde kepeklenme sorunu bir sürece bağlı oluşmuştur. Bu nedenle 1-2 günde bu sorundan kurtulamayacağınızı bilmeniz gerekir. Rutin olarak onu taramak ve tüyleri arasındaki ölü kılları ortadan kaldırdığınız gibi cildindeki kan dolaşımını hızlandırmak bir rutininiz olmalıdır. Cilt sorunu yaşamaya meyilli bir köpek ırkıyla dostluk yapıyorsanız ona uygun mamalar ve temizlik ürünlerine sahip olmanız bir ömür boyunca önemlidir. Yaşadığınız bölgenin ikliminin yaz ve kış aylarında ne tip değişkenlik gösterdiği de kepeklenme yaşanmasında oldukça etkilidir. Bakteri, mantar ya da başka bir hastalık sebepli mantar hastalığıyla karşı karşıyaysanız yapabileceğiniz çok fazla bir şey de yoktur. Tamamen veteriner kontrolünde tedavi ve önerdiği adımları izlemeniz gerekecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar