MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

25.03.2023 12:21:50

Ne yazık ki alerjilerin kesin bir tedavisi yoktur ve genellikle ömür boyu süren bir sorundur. Ürtiker, tanısal testlere gerek kalmadan tedavi edilebilir mi?

Köpeklerde kaşıntı tedavisi için birçok alerji karşıtı ilaç mevcuttur. Bu ilaçlar alerjiyi tedavi etmez, ancak semptomları azaltabilir. Bununla birlikte, alerjinin nedeni tedavi edilmezse, ilaç kesildiğinde kaşıntı geri dönecektir. Steroidler gibi bazı anti-alerji ilaçlarının uzun süreli kullanımı bir dizi sağlık sorununa neden olabilir.

Alerjinin ve kaşıntının nedenini teşhis etmek için veteriner hekiminizle birlikte çalışmak, ilaç ihtiyacını azaltabilir ve veteriner hekiminizin alerjiler için daha spesifik ve hedefe yönelik tedavi sağlamasına olanak tanıyabilir.

Tedavi, sorunun niteliğine bağlıdır. Bu nedenle, her zaman veterinerinize danışmalısınız. Neyse ki, köpeğe doğru teşhis konulursa kaşıntı nedenlerinin çoğu başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ayrıca evde rahatlama sağlamanın birkaç yolu vardır.

Kaşınan bir köpek için elbette en iyisi veteriner tavsiyesi almaktır. Ancak belli bir süreye kadar köpeğinizin kaşıntısını doğal yollarla giderebilirsiniz. Evde aloe vera yetiştirmek, diyet değişiklikleri, kabartma tozu ve elma sirkesi gibi yapabileceğiniz birçok şey vardır. Ancak, kaşıntıya neden olan cilt tahrişine neden olabilir.

Genel olarak, köpeklerde kaşıntıyla ilgili tedaviler şunları içerir:

Reçeteli ilaçlar

Bazı ilaç türleri kaşıntıya yardımcı olabilir. Örneğin, köpeğinizin alerjisi varsa, veterineriniz kortikosteroid reçete edebilir. Bu ilaçlar hemen yardımcı olabilir, ancak altta yatan sorunu çözmezler.

Bazı ilaçlar uzun süreli kullanıldığında köpeğinizin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere de sahip olabilir. Bu nedenle, evcil hayvanınızı tedavi etmek için gereken ilaçları sınırlayabilecek alternatif tedaviler, diyet değişiklikleri ve takviyeler hakkında veterinerinize danışın. Deri enfeksiyonu olan köpeklerin antibiyotiklere veya başka ilaçlara ihtiyacı olabilir. Bunu en iyi veteriner hekiminiz belirleyecektir.

Hipoalerjenik gıdaları deneyin

Köpeğinizin mama markasını farklı bir marka mama ile değiştirmek genellikle alerjik reaksiyonu hafifletmek için yeterli değildir. Alerjinin nedeni, mamanın içindeki bazı bileşenlerin diğer markalarda da bulunması olabilir.

Bunun yerine, köpeğinizin daha önce hiç yemediği sınırlı içerikli ve proteinli bir mamaya geçmeniz gerekir. Az işlenmiş, düşük kalorili ancak besleyici gıdalar iyi bir seçimdir. Yine bu seçimi en iyisi veteriner hekim ile belirlemeniz önemlidir.

Kaşıntı hipoalerjenik bir mama ile düzelmezse, çevresindeki bir şeye alerjisi olabilir. Alerji testi, soruna neyin neden olduğunu belirleyebilir. Bununla birlikte, tütün, parfüm ve oda spreyleri gibi alerjenlere maruz kalmayı sınırlamak rahatlama sağlayabilir.

Pire tedavisi

Köpeğinizde pire varsa, düzenli pire ilacı uygulayarak başlayın. Bu, mevcut pireleri ortadan kaldırmaya ve kaşıntıyı durdurmaya yardımcı olacaktır.

Pire yumurtaları birkaç ay boyunca hayatta kalabilir. Bu nedenle pirelerden kurtulmak daha uzun sürebilir. Evdeki diğer evcil hayvanlar da dahil olmak üzere evin ve arabanın tüm alanları temizlenmelidir.

Sizlere bu içeriğimizde Köpeklerde Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir? hakkında bilgi vermek istedik. Bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar