MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde En Sık Görülen Hastalıklar

7.08.2023 00:25:13

Bugün sizlere köpek dostlarımızda en sık karşılaşılan hastalıkları listelemek istedik. Can dostlarımızın her zaman keyifli ve konforlu bir hayat sürmesini istersiniz. En konforlu hayatı sunmak için çabalarsınız fakat bazen her şey yolunda gitmeyebilir. İşte bu durumda rutin veteriner kontorllerini asla unutmamalısınız. Bazı hastalıkların sebeplerini tanıyabilmek, bir köpek dostumuzun hayatını kurtabilir. Evcil bir dostumuzun sahipi olan kişiler, köpek hastalıkları konusunda kesinlikle bilgi sahibi olmalıdır. Ayrıca bu hastalıklara karşı hızlı bir şekilde önlem almalısınız. Köpeklerin hayatlarını tehlikeye atabilecek hastalıkların belirtilerini fark edip, köpek dostlarımızın hızlı bir şekilde veteriner hekime götürürsek erken teşhis ile iyileşme şansı da doğru orantıda artacaktır.

Köpeklerde En Sık Görülen Hastalıklar

Köpek dostlarımızda bir hastalığın olup olmadığını anlayabilmek adına yapılması gereken en önemli durum alışkanlıkları konusundaki değişikliklere dikkat etmeniz olacaktır. Bazı belirtiler ishal ya da kusma gibi gözle görülmeyebilir. Bununla birlikte halsizlik, yorgunluk ve yeme alışkanlığında değişiklik gibi semptomlara da rastlanabilir. Köpek dostlarımızda en çok görülen hastalıkları gelin beraber inceleyelim.

Köpeklerde Kulak İltihabı

Can dostlarımızda en fazla görülen hastalıklardan birisidir. Özellikle de Bloodhound ya da İspanyol Cocker gibi uzun kulaklık köpek türlerinde görülmektedir. Sürekli olarak nemli ya da ıslanan köpek dostlarımız da etkilemektedir. Ayrıca eğer köpek dostlarımız sürekli olarak kulaklarını kaşımaya çalışıyorsa kulağının kötü kokması ya da kafasını sürekli sallaması veterinere götürmenize yeterli sebeplerdir. 

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Oldukça tehlikeli olan bu hastalığın neyse ki bir aşısı var. Ancak çok bulaşıcı olan bu hastalık aşılanmamış veya henüz birkaç haftalık olan köpek dostlarımız ölümcül bir sonuca götürebilir. Bazen teşhis edilmekte zorlanılan bu hastalık hapşırma, salya akması, ateş, ishal gibi semptomlarla belirlenebilir.

Köpeklerde Uyuz

Köpek dostlarımızda adeta bir deri hastalığı olan uyuz, tüm evcil dostlarımızda hatta insanlarda da görülebilmektedir. Uyuzlar, akar denilen mikroskobik parazitin cilde nüfuz edip alt deriye hızlı bir şekilde bulaşması sonucunda oluşmaktadır.

Köpeklerde Eklem İltihabı

Özellikle de yaşlı köpek dostlarımızda çok sık görülen hastalıklardan olan birisi de eklem iltihabıdır. Alman çoban köpeği ya da doberman gibi köpek türlerini de etkilemektedir. Özellikle kalça ya da dirseklerde bir iltihaplanma sözkonusu ise bozulmalara sebep olabilir. Bir köpek dostumuzun çok kilolu ya da hareketsiz olması bu hastalığın habercisi olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar