MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Eklem Problemleri ve Egzersizin Önemi

8.10.2020 12:39:50

Köpeklerde yaşanan eklem sorunları ve akabinde hissettiği ağrı onun yaşam kalitesini dibe çekerken hareketliliğini ve gezme yeteneğini de kısıtlar. Kalça ekleminde oluşan bir problemin yani eklemin aşınması neticesinde hareketliliğin azalmasına bağlı olarak ağrı ve güçsüzlük çok fazla hissedilir. Bu durum tedavi edilebileceği gibi evcil dostunuzun eklem yapısı çok daha sağlıklı hale gelebilir. Beslenmenin yanında ona aktif egzersizler yaptırmanız eğer kalıtsal bir hastalık olarak gelmediyse zamana aşılacak bir durumdur.

Eklem Ağrısı Oluşmasının Nedenleri

Eklem sertleşmesini açıklamak gerekirse normal ya da olağan dışı bir şekilde oluşan yırtılmaların eklemde neden olduğu değişiklere verilen isimdir. Bu durumun oluşturduğu ağrı ve buna neden olan kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Köpeğin ırkı: Belirli ırk köpekler eklem sorunlarına daha yatkın olabilir. Bu durum sadece risk oranın diğer köpeklere nazaran fazla olduğunu gösteren bir işarettir. Bu tip köpek ırklarındaki her köpekte sorun olacağı anlamına gelmez ama dikkatli olmanız önemlidir.

Yaş: Yaşlandıkça aynı insanlar olduğu gibi kıkırdak dokuları zayıflayacak ve aşınacaktır. Tabi ki yetişkinliğe geçiş yapmış köpeklerde de görülebilir.

Obezite: Yaş ve ırka bağlı kilonun üstüne çıkan aşırı kilolu köpeklerde görülebilecek birçok hastalık olduğu gibi eklem ve kıkırdaklara binen aşırı yük eklem sertleşme riskini artırmaktadır.

Genetik Sorunlar: Irklarında yatkınlığından ziyade bu durum kalıtsal olarak da köpeklerin başına gelebilir. Yaşamının belirli diliminde bu sorunla yüzleşmesi kaçınılmazdır.

Eklem Sorunlarının Belirtileri

Size kimi zaman normal görülen davranışların dahi eklem sorunu yaşatıyor olabileceğini göz ardı etmeyiniz. Eklem sertleşmesi sorunu yaşayan köpeklerde acilen veteriner kontrolü ve izlenecek yol haritası oluşturulmalıdır.

  • Merdiven ve yüksek yer çıkarken tereddüt etme
  • Hareket ederken biçimsiz vücut duruşu ve hareketi
  • Yürüyüşlerde ve koşularda aşırı yorulma
  • Ayakta bekleme süresinin azalması ve oturmak yerine yatmaya çalışması
  • Eklem bölgelerine fiziksel temas ettiğinizde acı hissetme ve hırçınlaşması

Eklem Sağlığı ve Egzersiz

Bütün gün yatan ve hareketsiz duran köpeklerin fiziksel açıdan sağlıklı olduğunu düşünemeyiz. Günlük yürüyüşler, hafif egzersizler ve oyunlar eklem sağlığını koruması açısından önemlidir. Eklemler üzerindeki aşırı yükü azaltan bu hareketlilik ayrıca kilo almasının önüne geçerek obez hale gelmesini önler. Bu durumda işin aslı eklem sağlığı açısından oldukça önemlidir. Irkına ve yaşına bağlı olarak egzersiz rutinlerini anlamak, onun için vakit geçirebileceğiniz köpek oyuncakları edinmek ihtiyacınızı fazlasıyla görecektir. Ona güzel havalarda enerjisini atabileceği açık alan sunmanız, rahatça koşturmasını sağlamanız ileride yaşanabilecek eklem sertleşmesi gibi problemlerle hiç karşılaşmamasına yardımcı olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar