MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Eklem İltihabı Nedir?

17.03.2022 12:56:38

                                                     Köpeklerde Eklem İltihabı

Köpeklerimizin yaşı ilerledikçe eklemlerinde bir takım sertleşmeler olabilmektedir. Bu sertleşmeden dolayı ağrılar görülmektedir. Sorunu hafifletmek, yavaşlatmak oldukça mümkündür. Özellikle köpeklerimizde eklem iltihabı oluşumu tedavisinde uygulanabilecek birçok şey vardır.

Köpeklerde Eklem İltihabının Sebepleri Nelerdir?

İki kemik arasında bulunan kıkırdak yapının hasar görmesinden dolayı eklem iltihabı oluşmaya başlamaktadır. Zamanla zarar görmüş olan kıkırdak yapıları, altında bulunan kemiği açığa bırakır ve korumasız olacak şekilde aşınır. Bu sebep ilerledikçe çıkıntı yapan kemikler ekleme yerleşmeye başlar. Eklem sıvıları incelir, koruyucu özelliği de yok olmaya başlar. Tüm bu sorunlar patili dostlarımızın hareket etmesini zorlaştırır ve ağrılarının artmasına neden olur.

Köpeklerimizde görülebilen kalça veya dirsek rahatsızlıkları genelde doğuştan gelen rahatsızlıklardır. Özellikle büyük ırklarda görülebilmektedir. Eklemlerin olağan dışı zorlanması sonucunda eklem ve bağ dokularında zedelenme meydana gelmektedir. Bu sorunda eklem ve eklem iltihabı sorunlarına yol açmaktadır. Eklem iltihaplarına yol açmakta olan diğer sebepler ise obezite, yaşlılık olarak da görülebilmektedir. Kilolu köpeklerimizin daha fazla yük taşımaları eklemlerinin hasar görmesine yol açar ve eklem iltihabının oluşmasını hızlandırır.

Köpeklerde Eklem İltihabının Belirtileri?

Patili dostlarımızda görülen eklem iltihabının ilk belirtisi topallamaktır. Köpeğimiz ağrılı eklemi hareket ettirmekten kaçmaya çalışacağı için topallayacaktır. Topallamaları genelde sabah ilk uyandıklarında veya havaların oldukça soğuk oldu zamanlarda başlar. Köpeklerimizde ki eklem iltihabı ilerledikçe önce ki zamanlarda keyifle yaptıkları hiçbir şeyi yapamazlar. Yani koşmak, yürümek, oyun oynamak gibi aktiviteleri yapmaktan keyif alamazlar. Bu sağlık sorunu ilerledikçe bacak kasları zayıflar ve ince bir görüntüye yol açar. Köpekler bazen iltihaplanmış olan eklemlerini ısırmaya çalışırlar. Bu davranışları köpeklerin eklem iltihabı yerine deri hastalıkları ile karıştırılmasına neden olabilir o yüzden dikkatli olmamız gerekmektedir.

Eklem İltihabının Tedavisi

Bu tedavi 2 yönlü olmaktadır. İlk olarak ağrısını azalmakla başlar. Daha sonra ise eklemi mümkün oldukça sağlıklı eski haline getirmek için uğraşılır. Köpeğimizi rahatlatmak için ve tedavi etmek için veteriner hekimimiz olması gerekmektedir.

Köpeğimizin ağrılarını azaltmak için steroid(kimyasal) içermeyen, iltihap karşıtı ilaçlar uygulanmalıdır. Bu ilaçlar köpeğimizin oldukça hızlı iyileşmesini sağlar. Köpeğimiz eğer kiloluysa zayıflaması eklem ağrılarını azaltacaktır. İyileşmesinin en önemli etkeni yazımızda da belirttiğimiz üzere veteriner hekim ile birlikte başlatılacak tedavidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar