MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Duygusal Tepkiler: Neden Ağlarlar?

23.10.2020 12:58:28

Köpekler içinizi acıtacak şekilde ses çıkararak havlarken bunun yanında biz insanlar gibi gözleri de dolabilir. Bir şeye üzüldüğünü ya da ters gittiğini düşünmeniz kesinlikle doğru bir tahmin olacaktır. Bu durum daha çok yavru köpeklerde denk gelse de her yaştan köpekte farklı nedenlerle karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Sizleri tedirgin eden bu durumlarda ağlamaların sebeplerini ve hangi şartların onları bu duruma ittiklerini inceleyelim.

Köpeklerin ağlaması en çok annesinden ve kardeşlerinden yeni ayrılmış yavru köpeklerde görülmektedir. Bu ayrılığı ve yalnızlığı hisseden yavru köpeklerin sizin ilginiz ve sevginize fazlasıyla ihtiyacı olacaktır. Yeni yaşamında ona evinizi açmanın tek başına yeterli olmaması ve bunun yanında onlara ebeveynlik yapmanız bu süreci atlatmalarında oldukça önemlidir. Yeni ortamına ve aile bireylerine alışana kadar ki zaman diliminde sabırlı olmanız gerekmektedir. Etrafı keşfetmesine yardımcı olmanız, onunla oyunlar oynamanız, ilgilenemediğiniz zamanlarda kendi oyuncaklarıyla oynayabilmesini sağlamanız bu alışma sürecini sıkılmadan ve duygusal boşluk yaşamadan atlatmasını sağlayacaktır.

Köpeklerin Ağlama Sebepleri Nelerdir?

Köpeklerde de aynı bizler gibi gözyaşı kanalları vardır. Yavru köpeklerin ağlama sebepleri normal bir bebekle hemen hemen aynıdır. Sevgiye ihtiyaç duyduklarında, yaramazlık yaptıklarında, karınları acıktığında, susadıklarında, oyun oynamak istediklerinde, gece gürültüden korktuklarında size ağlayarak gel bana ilgi göster mesajı verebilir. Tüm bunların dışında daha büyük köpeklerde bu durum bazı sağlık sorunları yüzünden olabilir.

Gözüne Yabancı Cisim Kaçması

Gözleri sulanan köpeklerin toz ya da farklı bir cisim nedeniyle gözleri kızarıp, sulanabilir. Gözüne ya da kirpiklerine bulaşan toz ya da farklı bir cisim onu fazlasıyla rahatsız edebilir. Kendiliğinden çıkmaması ya da sizin temizliği konusunda yardımcı olamamanız halinde bir uzman desteği alın.

Alerjik Reaksiyonlar

Köpeklerde insanlar gibi alerjiye sahip olabilir. Göz sulanması bize her ne kadar ağlama gibi gelse de polen, kir, toz ya da vücudunun tepki gösterdiği bir besin çeşidi buna neden olabilir.

Kornea’nın Çizilmesi

Gözün dış tabakasının önündeki bu şeffaf yapının çizilmesi bulanıklık ve şekil bozukluğuna neden olur. Hareketli ve yaramaz köpeklerde oyun oynarken ya da kendi istemsizce bu bölgeye zarar verebilir. Başını kaşırken gözünü patilemesi de çok sık karşılaşılan bir durumdur. Çok sık göz kırpması ve gözlerinin yaşlanmasının altında bu kaza olabilir.

Enfeksiyon

Bazı ırk köpeklerin göz yapısı çok kolay enfeksiyon kapmaya ve yaş akmasına meyillidir. Gözlerin akan sıvı hafif sarımsı ve koyu bir kıvamda ise göz enfeksiyonunda şüphelenebilirsiniz. Ayrıca şiş ve kanlanmış gözler de bu tip sağlık sorunu olduğuna dair yeterli sebeplerdir. En kısa zamanda veteriner kontrolüne gitmeniz önemlidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar