MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Diş Tartarı Sonucu Oluşabilecek 4 Ciddi Problem

11.03.2021 10:40:15

Köpekler ağız yapıları itibariyle genel ve rutin olarak bakımları yapılmadığı taktirde diş ve diş eti sorunlarıyla çok çabuk karşılaşabilirler. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de aynı şekilde gelişip bir süre sonra gerekli ağız bakımı yapılmadığı taktirde rahatsızlık veren bir diş problemidir. Çoğu köpek sahibi, dostlarının dişlerinin fırçalanabileceğinden habersiz olduğundan zamanla oluşan diş tartarının beraberinde getirdiği sorunlarla karşılaşınca artık geç kalmış olmaktadır.

Aynı biz insanlarda olduğu gibi her gün olmasa da haftada birkaç kez dostlarımızın uygun köpek diş fırçası ve macunuyla fırçalanması diş eti ve ağız problemlerini önemli ölçüde azaltabiliyor. Bunun yanında dişlerinin kaşıntısını alan ve dişlerindeki tartarları temizleyen köpek oyuncaklarını da tercih etmeniz en azından tartar oluşumu konusunda sağlıklı biçimde bertaraf etmenize yardımcı olabiliyor.

Köpeklerde Diş Tartarının Olumsuz 4 Etkisi

Tartar oluşumu sonucu sadece ağız temizliği konusunda sorunlar yaşanmaz. Unutulmamalıdır ki birçok sağlık sorunu ağız ve diş sağlığı kaynaklıdır. Bizde olsun evcil dostlarımızda olsun bakımları rutin şekilde yapılmadığı taktirde aşağıdaki olumsuz etkilere maruz kalmaları kaçınılmazdır.

1-İstenmeyen Ağız Kokusu

Ağzın belirli bir derece kokması oldukça normal bir durumdur. Ama dikkat çekici şekilde rahatsızlık vermeye başladıysa bu durum tartar oluşumuna bağlıdır. Özellikle genç yetişkin köpeklerde bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Yaşlı köpeklerde koku seviyesi yaşa bağlı olarak biraz daha normal karşılanırken genç köpeklerde bu durumun erken ortaya çıkması sorunun habercisidir. Bu kokunun ana nedeni genelde diş ve diş etinin belirli bölümlerinde çürümeye neden olan bakterilerden meydana gelmekte olup eğer dişleri sağlıklı ise yediği farklı besinler kaynaklı da olabilmektedir.

2-İltihap

Diş eti iltihabı oldukça acı verici ve iyileşme süreci zaman alan bir rahatsızlıktır. Diş tartarıyla başlayan bu süreç iltihap oluşumuna ve daha sonra bir alt maddede daha ayrıntılı açıklayacağımız diş kayıplarına kadar gidebilmektedir.

Diş eti iltihaplaması sonucu ayrıca aşırı tükürük salınımına yol açabileceği gibi yemek yeme konusunda da zorlanmaya neden olabilir.

3-Diş Kayıpları ve Çürüme

Tartar oluşumu bir süre sonra diş sağlığını direkt olarak tehdit edecektir. Tartar oluşumu rutin olarak bakımlarının yapılmaması sonucunda rahatsızlık vermesinin yanında dostunuzun ağrı yaşamasına ve kanamalara neden olabilir. Bunun devamında sistematik olarak dişin çürümesi ve daha sonra çekilmesi zorunlu bir hal alacaktır.

4-Enfeksiyon

Kalp kapakçığı iltihabı da diş eti sorunlarıyla ortaya çıkabilecek ciddi bir sorundur. Kalpte oluşan enfeksiyona bağlı gelişen bu durum köpeğin ağzındaki bakterilerin artık kontrol dışı olup kan dolaşımına katılmasıyla kalp dokusuna kalıcı hasarlar verebilir. Evcil dostunuzda halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtileri olan bu rahatsızlığın yanında yüksek ateş de görülebilir. Basit bir antibiyotik tedavisiyle üstesinden gelinse de tedaviye geç kalındığı taktirde dostunuzu basit bir tartar sonucu kaybedebilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar