MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Rüya Görür Mü?

4.04.2022 10:00:10

Köpekler Rüya Görür Mü?

Birçok köpek sahibi, köpeklerinin uyku esnasında garip hareketler sergilediklerini görürler. Bazı zamanlar da köpeklerimiz uyuduklarında ayaklarının koşuyor gibi hareket ettirir. Bazıları hırlar veya havlar. Bir başkası da ağlama benzeri sesler çıkarabilirler. Ağızlarını şapırdatırlar, aniden sıçramalar da benzer örneklerdir. Uyku halindeyken sergiledikleri bu davranışlar dostlarımızın rüya gördüğü üzerine yorumlanmıştır.

Köpeklerde Rüya

Patili dostlarımız üzerinde yapılan araştırmalar bizlere köpeklerin rüya gördükleri sonucunu vermiştir. Bilim adamları köpeklerin uyku halindeyken beyin dalgalarını incelemiş ce insanların beyin dalgalarından farklı olmadıklarına kanaat getirmişlerdir. Yani köpeklerimizin beyinleri de insanlar gibi uyudukları esna da faaliyetini sürdürmektedir. Fakat bedenleri pasif halde olmaya devam ediyor. Köpeklerimizin görmüş olduğu rüyaların niteliğine bakıldığında insanların gördükleri gibi olduğu da söylenebilir. Ancak köpeklerin uyurken hareket edip ses çıkarmaları her defasında rüya gördükleri anlamına gelmemektedir. Bu davranışlar, köpeğimizin fiziksel rahatsızlıklarının da bir göstergesi olabilmektedir. Fakat uyku halinde ki tepkilerinin fiziki veya psikolojik bir rahatsızlığa delalet olduğu bilgisi köpeklerimizin rüya gördükleri gerçeğini değiştirmemektedir.

Köpekler Rüyalarında Ne Görür?

Patili dostlarımızın rüya gördüğü gerçeğinden hareketle yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda dostlarımızın da bizler gibi günlük yaşamlarında rüyalar görmektedirler. Bu da köpeklerimizin gün içerisinde yaptıkları faaliyetler ve aktiviteler ile karşılaştıkları durumların rüyalarında karşılarına çıktıklarını hissederler. Köpeklerimiz rüyalarında koşup oynadıklarını, mama yediklerini, sevildiklerini vb. birçok olağan durumları görmektedirler. Yani köpek sahiplerini rüyalarında gördüklerini sanmaları oldukça yüksektir. Ancak köpekler iyi rüya gördükleri gibi kötü rüyalar (kabus) da görebilirler. Köpeklerimizin rüya görmeleri ile ilgili bir diğer soru ise uyudukları her an rüya görüp görmedikleridir. İnsanlar gibi köpeklerde rüyayı uykunun belli dönemlerinde görmeye başlarlar. Yani dostlarımız da bizler gibi derin uykuda rüya görmektedirler.

Rüya Gören Köpek Uyandırılmalı Mıdır?

Patili dostlarımız, doğada yaşamlarından getirdikleri bir içgüdü ile en zayıf anlarının beslenme ve uyuma anları olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı da patili dostlarımızın uykuları oldukça hafiftir. En ufak bir sese, titremeye karşı hemen uyanırlar. Kısa kısa dinlenmeler yaşam sürelerini azaltabilir. Bundan dolayı da köpeğimizin sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamak için kabus dahi görseler uyandırmamanız gerekmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar