MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Niçin Ot Yer? Tüm Detaylarıyla...

5.01.2022 14:47:56

Köpek dostlarımızın ot ve çimen yemesi sürekli beklenmeye yönelik bir davranış değildir. Ancak günlük gezi yaptığınız sırada ne zaman yeşillik görseler tasmayı çekiştirmeyi ihmal etmeyen dostlarımız, otlara doğru yönelimleri ya da evdeki bitkilere de göz dikmeleri sanki günlerdir açmış gibi onları yemelerine anlam vermek pek kolay anlamlandırılamıyor. Bu davranışı sergilediğinde "acaba açlar mı?" diye birçok endişe yaratan soru ile yüzleşmemiz de mümkündür. Ayrıca veteriner hekimlerin de sıklıkla "köpeğim çimen ve ot yiyor sebebi ne olabilir?" sorusu ile karşılaştıklarını söylememiz mümkündür. Bu soru oldukça yaygin şekilde soruluyor ancak maalesef ki yanıtların verilmesi her zaman kolay değildir.

Köpekler Neden Çimen Yer?

Köpek dostlarımızın çimen yemesi fiziksel bir ihtiyaç olarak da sınıflandırılmış bir davranış olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ayrıca, yaygın bir varsayım köpek dostlarımızın mide rahatsızlıklarını giderebilmek adına ot yediği yönündedir. Bazı köpek dostlarımız hızlıca ot yer ve sonrasında bunu kusar. Köpek dostlarımızın bu davranışları mide ağrısını hafifletebilmek adına mı yaptıkları yoksa ot yedikleri için mi kustukları ikilemi ile baş başa kalmanıza sebebiyet verebilir. Yapılan bilimsel çalışmaların köpek dostlarımızın yüzde 25'inden daha azının bir kısmının ot yedikten sonra kusmuş olduğunu gösteriyor. Bu sebeple köpek dostlarımızın kendilerini rahatlatmak adına ot yemeye yöneldikleri de çok da olası olmadığı kabul edilmektedir. Yine de tüm bu süreç söylemlerden ibaret sayılmamaktadır. Bu sebeple köpek dostlarımızın diyetlerinde bulunan lif eksikliğinin onlarda ot yeme ihtiyacı oluşturmuş olduğu yönünde ciddi anlamda güçlü görüşler de vardır. Ayrıca diyetlerinde lif eksikliği bulunan köpek dostlarımızın ot tüketimini sindirim sistemlerini çalıştıran bir etki yaratacağından dolayı oldukça faydalı olarak nitelendiriliyor.

Köpeklerin Ot Yemesi Psikolojik Bir İhtiyaç mı?

Köpek dostlarımızın yaşamları insanların yaşamına odaklı olması ile bilinir. Ayrıca sahipleri evden çıkmış olduğu andan sonra köpek dostlarımız onların gelişlerini beklemek konusunda eğilimlidir. Bazıları ise bu süreç içerisinde ayrılık kaygısı geliştirir. Güvenli bağlanmanın da etkisi ile hayatına minimum sorunla devam eder. Ayrılık kaygısı geliştirenler ve geliştirmeyenler de evde uzun süre boyunca yalnız kaldığında yapacak yeni ve heyecan verici aktivite ararlar. Ayrıca boş vakitlerini değerlendirebilmek adına ot yemeyi tercih etmeleri de mümkündür. Köpek dostlarımız sahipleri tarafından ihmal edildiğinde ise ot yeme gibi uygunsuz davranışlar sergilediği bilinmektedir.

Köpekler Neden Ot Yer ve Kusar? Bu Davranış İçgüdüsel midir?

Köpek dostlarımızın ot yiyor olması ve sonrasında bunu kusması kendilerini iyi hissedebilmek adına yapmış oldukları içgüdüsel bir eylem olarak gözükebilir. Ayrıca bazı köpek dostlarımızın bağırsak paraziti olduğunda ya da karınları ağırdığında da daha sık ot yediği biliniyor. Bağırsaktaki parazitler köpek dostlarımızın tüketmiş olduğu besinleri çalıyor.

Sizlere bu içeriğimizde köpek dostlarımzın neden ot yediği ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar