MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Neden Yatağa Çiş Yapar? Nasıl Çözümleriz?

18.09.2021 10:53:51

Köpekler Neden Yatağa Çiş Yapar?

Köpekler zaman zaman belki de ömründe 1 veya 2 kere de olsa farklı bir yere çiş yapabiliyor. Bu davranışının nedenlerinin doğru belirlenmesi gerekiyor. Köpekler tıbbi gerekçelerle de eğitim eksikliği veya kontrolsüz heyecan gibi duygusal nedenlerle de bu davranışı sergileyebiliyor.

Köpeğim Yatağıma Neden İşedi?

Bu durumun birden fazla sebebi var. Bu süreçte problemin ne olduğunu anlamanız çok mühimdir. Bazı köpeklerde eğitiminden dolayı olabilse de bu durumlarda veteriner hekiminize belirtmeniz gerekiyor. Sağlık durumu ile alakalı bir problem olabilir. Ve bu problemleri erken teşhis ile çözümleyebilirsiniz.

İdrar Yolu ve Böbrek Sorunları

İdrar yolu enfeksiyonları köpeklerin çiş kazaları yapmasına neden olabilir. Yatağınıza ya da kendi yatağına çiş yapan bir dostunuz varsa veteriner hekimler idrar tahlili yapmak için idrar örneği alacaklardır. Test sonuçlarında idrar yolu enfeksiyonu teşhis edilirse tedavi için antibiyotik kullanımına başlanabilir.

Heyecan, Korku, Stres ve Endişe

Heyecan nedeniyle çiş yapma özellikle yavru köpeklerde rastlanan bir durumdur. Hayatlarının tüm evrelerinde de köpekler heyecana bağlı olarak idrar kaçırabilirler. Aşırı heyecanlandıklarında yaptıkları bu davranış erkenden teşhis edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Bu tedavi ilaç yolu ile değil eğitim yolu ile yapılması gerekiyor.

Köpeğinizin yatağınıza işemesinin bir başka sebebi de korku, stres ve endişe olabilir. Bu duyguları yaşayan köpekler idrarlarını kontrol etmekte zorlanabilirler. Çevre değişikliği yaşamaları ani strese girmelerine neden olabileceği gibi streslerinin kaynağı farklı sağlık sorunlar da olabilir.

Köpeklerin Yatağa İşemesi Nasıl Önlenir?

İlk olarak veteriner hekimlerle iletişime geçilmelidir. Veteriner hekimler köpeklerin fiziksel muayenesini ve ek tetkikleri yaparak yatağa işeme davranışının ardında tıbbi bir neden olup olmadığını incelerler. Köpeklerde yatağa işeme ile sonuçlanabilecek bir tıbbi gerekçe bulunması halinde sağlık sorunun tedavisi yapıldığında bu davranışın da normal şartlar altında kendiliğinden geçmesi sağlanacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar