MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler için Deliksiz Uyuyacakları Alan Nasıl Olmalı?

11.01.2022 11:47:48

Sevimli dostlarımızı hayatımıza aldığımız andan itibaren aslında onlarda evin bir bireyi oluyor. Sahiplendiğimiz andan itibaren bizim için herhangi bir aile ferdinden farkı olmayan bu minik dostlarımız, evlerimize neşe katarken, yaptıkları küçük yaramazlıklarıyla bazen yüzümüzü güldürüyor bazen de sonsuz sadakatleriyle kalbimizde taht kuruyorlar.

Çoğumuz stresli bir günün ardından eve döndüğümüzde bizi heyecanla karşılayan sevimli dostumuzu görünce bütün yorgunluğumuzu unutmuş, kendimizi onları kucaklarken bulmuşuzdur. Üzgün olduğumuzda dahi bunu hisseden ve yanımıza gelip bizim moralimizi düzeltmeye çalışan bu güzel hayvanlar, bazen bizi bir insandan daha samimi ve karşılıksız bir sevgiyle ısıtıveriyorlar.

Uyku herkes için önemli olduğu gibi bu dostlarımız içinde önemli. Gün içerisinde oradan oraya koşturup duran, enerji harcayan, sizi mutlu etmek için kucağınıza zıplayan minik dostunuz için en konforlu uyku alanını nasıl hazırlayacağınızı merak ediyorsanız, size bunu anlatacağız.

Size Yakın Sessiz Bir Yer…

Yetişkin köpekler ortalama olarak günde 12-14 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyar. Yavru köpeklerde bu süre daha uzundur. Minik dostunuza rahat bir uyku alanı hazırlamak için öncelikle evde bulunan insanlara yakın aynı zamanda da sessiz bir alan seçmenizde fayda var. Evcil hayvanınızın yatağını koridor veya kapıya yakın yerlere koyduğunuz zaman dışarıdan gelen sesler onları rahatsız edecek buda deliksiz uyku çekmelerine engel olacaktır. Minik dostunuzun dinlenmesini istiyorsanız ona kesintisiz bir şekilde uyuyabileceği sessiz bir alan hazırlamalısınız. Uyuyacağı alanın sizden çok uzakta olmaması da kendini güvende ve huzurlu hissetmesini sağlayacaktır. Günün büyük çoğunluğunda evden çalışıyorsanız yatağını çalışma masanızın yanına koyabilirsiniz. Böylelikle size yakın olmanın rahatlığıyla mutlu olacaktır.

Sıcak ve Temiz Bir Yatak

Köpeklerde tıpkı bizler gibi soğuğa ve sıcağa karşı duyarlıdır. Köpeğinize soğuk bir yerde yatak hazırladığınız zaman rahatsız olacaktır. Pencere ve kapılardan uzak, soğuk havaya maruz kalıp üşümeyeceği bir alanda yer hazırlarsanız bu sevimli patileri hoşnut etmiş olacaksınız. Aynı zamanda sevimli dostumuzun yatağının temiz olması ve düzenli olarak temizlenmesi daha rahat bir şekilde uyumasını sağlayacak. Fakat soğuğu seven cinsler için serin bir uyuma alanı hazırlamak daha mantıklı olur.

İdeal Yatağı Seçin

Yavru bir köpeğe sahipseniz ona tüylü, yumuşak bir yatak seçmeniz ve uyurken üzerini peluş bir battaniyeyle örtmeniz iyi olur. Eğer köpeğiniz yetişkinse kemik gelişimi için yumuşak fakat kalın olan yatakları seçmeniz daha uygun olacaktır. Sevimli dostunuzun yatağı makinede yıkayabileceğiniz ve onu rahatsız etmeyecek bir kumaştan olmalı. En çok tercih edilen kumaş türleri keten, saten ve pamuklu olanlar.

Eğer Dışarıda Uyuyacaksa…

Köpeğiniz kulübe gibi bir yerde uyuyacaksa ve küçük bir ırksa pelüşten veya kumaştan uyku alanı seçmeniz gerekir. Kötü hava koşullarını göz önünde bulundurup buna uygun şekilde kulübe seçmeli, yatağını da bu kulübenin içine yerleştirmelisiniz. Köpekler doğaları gereği bölgeci bir yapıya sahiptir ve kendi alanlarının ve sınırlarının olması onlara kendilerini güvende hissettirir.

Minik dostunuz henüz yavruysa seçtiğinizin yatağın doğal malzemelerden üretilip üretilmediğine dikkat etmelisiniz.

Bazen Onun Dediği Olur

Köpeğiniz için en doğru uyku alanının hangisi olduğuna yaşadığınız tecrübeler doğrultusunda karar verebilirsiniz. Minik dostunuz bazen sizin ona hazırladığınız yerden farklı bir yerde uyumayı tercih edebilir. Eğer kendini o şekilde daha rahat hissediyorsa onun davranışlarını takip etmek ve tercihi ona bırakmakta bir seçenek.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar