MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Evde Üşür mü? Soğuğa Dayanıklı Köpek Cinsleri Hangisidir?

13.09.2023 10:30:59

Bugün sizler için hazırladığımız içeriğin konusu "köpekler evde üşür mü? soğuğa dayanıklı köpek cinsleri hangisidir?" sorusuna yanıt verecek. Genel olarak evde beslemeye uygun birçok köpek dostumuz vardır. İşte bu sebepten dolayı doğal şartlara karşı bazı ırklar çok daha dirençli olabiliyor. Bazı can dostlarımıza göre, dirençli olan köpek türleri soğuk hava şartlarına karşı olumsuz etkilenmesi epey olası olarak karşımıza çıkıyor. Peki, köpekler evde üşür mü? Elbette bu sorunun cevabını bilmek adına bazı maddeleri ele almak gerekiyor. Evcil olan köpek türlerinin beslendiği hanenin sıcaklık seviyesi ya da köpek dostlarımızın yaşamış olduğu şehir üzerinde oluşan iklimin tipi ve en önemlisi de köpek ırkının tüy yapısı da çok önem arz ediyor. Köpeklerde üşüme konusunun gündeme geldiği evcil köpeklerin ortak özellikleri vardır. İşte sizin için üşüyen köpeklerin ortak özellikleri şimdi listemizde!

  • Bağışıklık sistemi oldukça düşmüş olan köpekler,
  • Tüyleri henüz yeni tıraş edilmiş olan köpekler,
  • Başka bir hastalığa sahip olan köpekler,
  • Çift katmanlı yerine tek katmanlı olan tüy yapısına sahip köpek ırkları,
  • Yavru ya da çok yaşlı olan köpek türleri,
  • Tüy renkleri elbette bu durumda çok önemli bir yere sahiptir. Tüyleri açık tonlarda olan köpekler,
  • Vücut oranındaki yağ çok düşükse,
  • Soğuk havaya alışık değilse,

gibi durumlar neticesinde köpek dostlarımız çok normal olarak üşüyebilir.

Evcil Köpeğimin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılabilir?

Bu konu başlığımızda ise köpeklerin çok soğuk iklimde beslenmesi halinde üşüyerek hasta olması ile ilgili durum konusunda bilgi vereceğiz. Ev içinde beslenen köpek ırklarının en uygun ortamda bulunması konusunda asla bodrum gibi alanlarda beslenmemesi çok önemlidir. Köpeklerimizin ev içinde insanlar ile beraber olması onların sosyalleşmesi açısından da çok iyi olacaktır. Köpeklerin üşüdüğü zaman vücudunda bazı tepkimeler de ortaya çıkıyor. Örneğin sürekli halsizlik, uyuma ya da oturma durumu belirtilerinden bahsetmek mümkündür.

Soğuğa Karşı Dayanıklı Köpek Irkları

Eğer bir köpek dostumuzu sahiplenmek istiyorsanız bu asla kendi zevkinize göre olmamalıdır. Yaşadığınız yerin şartlarına uygun olan köpek ırklarını beslemek gerekir. İşte bu gibi durumlarda onların sağlıkları olumsuz etkilenmektedir.

Akita Inu, Chow Chow, Great Pyrenees, Finnish Spitz, Samoyed, Keeshond ve Newfoundland gibi ırklar da soğuğa dayanıklı köpekler listesine eklenebilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar