MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Evde Üşür Mü? Evcil Köpek Cinslerinin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

7.01.2022 13:23:44

Evcil köpek cinsleri, genel olarak evde beslenmeye uygun olan cinslerdir. Dolayısıyla doğal şartlara karşı çok daha dirençli olan bazı yabani köpeklere göre, bu cinsteki köpeklerin soğuk hava şartları karşısında olumsuz etkilenme ihtimali yüksek olabilir.

“Köpekler evde üşür mü?” sorusunun cevabı ise evcil köpeğin beslenmekte olduğu ev ortamının sıcaklık seviyesine, köpek sahibinin yaşadığı şehirde etkili olan iklim tipine ve en önemlisi olarak da köpeğin tüy yapısına bağlıdır. Üşüme probleminin en fazla görüldüğü evcil köpeklerin ortak özellikleri şunlardır:

  • Tek katmanlı tüy yapısına sahip olmaları
  • Tüy renklerinin açık tonlarda olması
  • Tüylerinin yeni tıraş edilmiş olması
  • Yeterince dışarıya çıkarılmadıkları için soğuk havaya alışık olmamaları
  • Vücutlarındaki yağ oranının düşük olması
  • Yavru ya da çok yaşlı halde olmaları
  • Bağışıklık sistemlerinin zayıf olması
  • Çeşitli hastalıklara sahip olmaları

Evcil Köpek Cinslerinin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Evcil köpekler, aşırı soğuk ortamlarda beslenmeleri halinde üşüterek hasta olabilirler. Bundan dolayı, evde beslenen köpeklerin en uygun ortamlarda bulundurulması ve kesinlikle balkon ya da bodrum gibi yerlerde beslenmemesi tavsiye edilir. Köpeğin ev içinde, insanlar ile beraber bulunması ve özellikle kış döneminde iç mekanın sıcaklığına dikkat edilmesi çok önemlidir.

Köpekler üşüdüğü zaman vücutlarında bazı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Örneğin halsizlik, sürekli oturma ya da uyuma, nefes alıp vermede ve hareket etmede yavaşlama gibi belirtilerden söz edilebilir. Ayrıca hızlı nefes almak da bu belirtiler arasında bulunabilmektedir.

Evcil köpek cinsleri, sürekli dışarıda bulunan sokak köpeklerinden farklı olarak daha fazla üşüyebilirler. Bundan dolayı beslenmelerine dikkat edilmesi, sıcak bir ortamda bulundurulmaları, havanın çok soğuk olduğu zamanlarda dışarıya çıkarılmamaları ve bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına sebep olacak sağlık sorunlarının tespit edilebilmesi için düzenli olarak veterinere götürülmeleri gerekmektedir.

Soğuğa Karşı Dayanıklı Olan Evcil Köpek Cinsleri Hangileridir?

Köpek beslemek isteyen kişilerin sadece kişisel zevklerine değil, yaşadıkları yerin şartlarına da uygun olan köpekleri sahiplenmeleri gerekir. Çünkü bu durum, köpeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Dolayısıyla evcil köpek cinsleri arasında tercih yapılırken, bu cinslerin tüy yapıları hakkında mutlaka bilgi sahibi olunmalıdır.

İklim şartlarına bağlı olarak havanın çoğunlukla sıcak olduğu soğuk olduğu yerlerde, tüy yapısı tek katmanlı olan köpeklerin beslenmesi pek doğru sayılmamaktadır. Poodle, Maltese Terrier, Boston Terrier, French Bulldog ve Boxer gibi köpek cinslerinin tüy yapısı tek katmanlıdır. Dolayısıyla soğuk bölgelerde beslenmeleri, bu köpeklerin sık sık hastalanmalarına sebep olabileceği için tavsiye edilmez.

Bunların yanı sıra, soğuğa karşı dayanıklı olan evcil köpek cinsleri ise Labrador Retriever, Golden Retriever, Alman çoban köpeği, Rottweiler, Husky, Westie ve Chow Chow gibi kalın tüylü köpeklerden oluşmaktadır. Sahiplenecek olduğunuz köpeğin fazla üşümesine sebep olacak kadar soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, özellikle bunlar gibi kalın ve uzun tüylü olan büyük köpekleri tercih etmeniz doğru olacaktır. Çünkü evcil köpek cinsleri, beslendikleri ortama bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları yaşamaya müsait olan cinslerdir. Yukarıda belirtilmiş olan köpek cinsleri ne olursa olsun sert hava koşullarında yaşamamalı. Çoğu canlı soğuk hava şartlarını sevmemektedir ve hasta olur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar