MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Koronavirüsü Hastalığı Nedir?

10.05.2021 12:12:49

CCoV olarak bilinen köpek koronavirüs hastalığı, köpeklerde, özellikle de yavru köpeklerde oldukça bulaşıcı bir bağırsak enfeksiyonudur. Köpek koronavirüsü genellikle kısa sürelidir, ancak enfekte köpeklerde birkaç gün boyunca ciddi karın rahatsızlığına neden olabilir. Virüs, Coronaviridae ailesindendir. Virüs adını, elektron mikroskobu altında yukarıdan bakıldığında, bir taç gibi görünen bir çıkıntı halkasına veya metal bir halka üzerine sabitlenmiş süslerden yapılmış küçük bir taç'a benzemesinden  alıyor. İnsanlar dahil her biri farklı hayvan türlerini etkileyen birçok koronavirüs türü vardır.

"Köpek koronavirüsü (CCoV), yeni koronavirüse (COVID-19) neden olan SARS-CoV-2 ile aynı virüs değildir." CCoV insanları etkilemez. CCoV, solunum yolu hastalığının aksine köpeklerde gastrointestinal sorunlara neden olur.

Köpek Koronavirüsü Nasıl Bulaşır?

Çoğu köpek koronavirüsü vakası, enfekte dışkı maddesi ile oral temas yoluyla bulaşır. Bir köpek, virüslü köpeğin temas ettiği yiyecek kaplarından yemek yiyerek veya virüslü bir köpekle doğrudan temas ederek de virüs kapma ihtimalini arttırabilir.

Kalabalık ve sağlıksız koşullar koronavirüs bulaşmasına yol açar. Yutulmadan klinik belirtilere kadar inkübasyon süresi bir ila dört gündür. Çoğu köpekte hastalık süresi iki ila on gündür. Bakteriler, parazitler ve diğer virüslerin neden olduğu ikincil enfeksiyonlar gelişebilir hastalık ve iyileşmeyi uzatabilir. Köpekler, enfeksiyondan sonra altı aya (180 gün) kadar hastalığın taşıyıcıları olabilir.

Köpek Koronavirüsünün Belirtileri Nelerdir?

Çoğu köpek koronavirüs enfeksiyonu subkliniktir ve köpeklerde çok az klinik belirti gösterir. Bazen bir enfeksiyon, özellikle genç yavrularda daha şiddetli semptomlara neden olabilir. Köpek koronavirüsü ile ilişkili en tipik belirti, tipik olarak başlangıçta ani olan ve buna letarji ve iştah azalması eşlik edebilen ishaldir. Dışkı gevşek, kötü kokulu ve turuncu tonlu kan veya mukus içerebilir. Bir köpek yavrusu karışık bir enfeksiyona sahipse, örneğin hem koronavirüs hem de parvovirüs  hastalık daha şiddetli olacaktır.

Köpek Koronavirüsü ile Karıştırılabilecek Hastalıklar Var mı?

Köpeklerde ishalin birçok nedeni vardır. Şiddetli koronavirüs vakaları parvovirüs ile kolaylıkla karıştırılabilir ve aynı zamanda ortaya çıkabilir. Köpeğinizin yirmi dört saat içinde geçmeyen ishali varsa veya ciddi uyuşukluk veya iştahsızlık ile ilişkili ise, veterineriniz ile görüşün.

Herhangi Bir Tedavisi Var mı?

Köpek koronavirüsü için spesifik bir tedavi yoktur.

Antibiyotikler virüslere karşı etkisizdir, ancak ikincil bakteriyel enfeksiyonların kontrolünde faydalı olabilir. İshalin sona ermesinden sonra yirmi dört saat boyunca yiyeceğin kesilmesi ve yavaş yavaş yeniden küçük miktarlarda yiyecek verilmesi gereken tek tedavi olabilir. Susuz kalmış bir hasta, sıvı ve elektrolit dengesizliklerini düzeltmek için intravenöz sıvılara ihtiyaç duyabilir. Erken tıbbi müdahale, ciddi vakaların başarılı tedavisinin anahtarıdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar