MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğimin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarım?

3.03.2023 11:58:44

Köpek dostlarımızın hamile olduğu nasıl anlaşılır? İşte bu tür sorular için içerik hazırladık. Minik patili dostlarımızda hamilelik ile birlikte birçok değişiklik ortaya çıkmaktadır. Minik patili dostlarımızın hamilelik süresi 56 ile 70 gün aralığındadır. Hamileliğin sonuna doğru tüm belirtiler daha fazla yoğunlaşmaktadır. Hamilelik süreci tüm köpek dostlarımız için farklı farklı belirtiler gösterebilir. Patili dostlarımızın hamile olduğunu anlamak bazı belirtilere dikkat ederek mümkündür. Eğer bir köpeğin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız, veteriner hekiminize danışmanız en doğru yol olacaktır. Ancak, köpeklerde hamileliğin bazı belirtilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Minik patili dostlarımızda hamilelik, dişi köpek dostumuzun östrojen seviyelerinin yükselmesiyle başlamaktadır. Köpeklerin ortalama gebelik süresi 56 ile 70 gün olup, bu süre boyunca bazı belirtiler gözlemlenebilir. Hamile köpeklerin meme uçları pembemsi bir renk alabilir ve meme dokusu şişebilir. Ayrıca, dişi köpeğin iştahı artabilir ve kilo alabilir. Hamile köpeklerin karınları da giderek büyür ve hamileliğin son haftalarında yavruların hareketleri hissedilebilir.

Köpek dostlarımızda hamilelik belirtileri arasında ayrıca daha az bilinen işaretler de bulunur. Örneğin, dişi köpek davranışında değişiklikler yaşayabilir ve daha düşük bir aktivite seviyesi gösterebilir. Ayrıca, gebelik sırasında köpeklerin ihtiyacı olan uyku süresi de artabilir.

Köpeklerde Hamilelik Belirtileri

İştahta Değişiklik

Köpek dostlarımızın hamileliği sırasında iştah düzeyinde ciddi anlamda değişiklik gözlemlenebilir. Bazı köpek dostlarımız çok daha az yemek yer bazı köpek dostlarımızda ise bu durum artabilir.

Yorgunluk

Köpek dostlarımızın hamile olduğuna dair bir tutumunuz var ise enerjisine bakabilirsiniz. Köpek dostlarımız hamile olduğunda enerjisi düşebilir. Dinlenmek isteyebilir. Davranış ve enerji sırasındaki değişiklik köpeklerde hamilelik belirti arasında gelir.

Sahibine Yaklaşımda Değişiklik

Köpek dostlarımızda hamilelik süresince farklı davranış şekilleri görülebilir. Eğer köpek dostlarımız normalde yalnız kalmayı seviyor ancak son zamanlarda sizinle oyun oynamak istiyorsa farklı bir davranış şekline girmiş olabilir. Bu davranışın tam tersi de hamilelik belirtisi olabilmektedir.

Yeni Alan Oluşumu

Hamile köpek dostlarımız doğacak yavru için yeni alan oluşturabilir. Bu hareket içgüdüseldir. Doğum yaklaşınca ortaya çıkan en önemli belirtilerdendir.

Siz de köpek dostunuzun hamile olduğuna dair bir düşünceye girdiyseniz en yakın veterinere danışın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar