MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğim Hapşırıyor. Sebebi Ne Olabilir?

11.04.2023 12:52:48

Minik patili dostlarımız sizce neden hapşırır? Köpek dostlarımız çok sık mı hapşırıyor? Köpek dostlarımızı hapşırırken yakakalamak sevimli bir an gibi gözükebilir fakat endişelenmek için bir sebep de olabilir. Köpek dostlarımızın burnuna tahriş edici bir madde girdiğinde, vücut burundan ya da ağızdan havayı dışarı atmaya çalışarak ondan kurtulmaya çalışmaktadır. Bu hapşırma olarak bilinen bir durumdur. Köpek dostlarımızın hapşırmasının birçok sebebi vardır. Toz, ev ürünleri, parfüm ve hatta polen burunlarını direkt olarak tahriş edebilir. Hapşırmanın arkasındaki ana nedeni belirlemek çok önemlidir.

Köpeğim Neden Hapşırıyor?

Hapşırma durumu aslına bakacak olursam çok yaygın bir durumdur. Birçok farklı durumu gösterebilir, bu sebeple her duruma dikkat etmekte çok fayda vardır. Bir köpek dostumuz, hava içerisinde bulunan toz, kir hatta ev tipi hava temizleyiciniz gibi bazı yaygın tahriş edici nesneler sebebi ile hapşırabilir. Tıpkı biz insanlarda olduğu gibi köpek dostlarımız da burunlarından giren yabancı maddeleri temizlemek adına hapşırması olağandır. Köpek dostlarımızın kiri kokladıktan sonra ya da polen ağırlıklı çimlerin arasından nefes alıp verdikten sonra hapşırdığını görmeniz çok normaldir. Hapşırma, köpeklerde alerji, enfeksiyon veya stres gibi birçok farklı faktör tarafından tetiklenebilir. Bazı köpeklerin belirli yiyecekler, polenler veya ev tozu gibi şeylere karşı alerjileri olabilir. Bu maddelere maruz kaldıklarında, hapşırır ve burun akıntısı oluşabilir. Stres ve kaygı da köpeklerde hapşırmanın bir nedeni olabilir. Örneğin, veteriner kliniğinde veya yeni bir ortamda olduğunda, köpeklerde stres ve kaygıya bağlı olarak hapşırma görülebilir. Birçok köpek dostumuz sırt üstü yuvarlanırken mutlu bir şekilde hapşırmaktadır. Bir köpek dostumuzun bunu yapmasını izlemek genelde mutluluk resmi olarak görülebilir. Sarkan dil, yumuşacık gözler, gevşek vücut. Bazı köpek dostlarımız sizi gördüğü için heyecanlandıktan sonra da hapşırması olağandır.

Köpeğinizin Hapşırmasına Neden Olan Bazı Durumlar

Burun Akarları: Köpek dostlarımızın burun geçişlerinde ve sinüslerinde bulunabilen mikroskobik canlılardır. Bu burun akarları, burunda şiddetli bir kaşıntıya sebep olabilir. Burun kanamasına veya burun akıntısına neden olabilir. Köpek dostlarımızın yüzü ile zemini kazma alışkanlığı varsa burun akarı enfeksiyonundan şüphelenebilirsiniz.

Yabancı Cisimler: En yaygını denebilir. Evcil dostlarımızın burunlarında olmaması gereken maddelerdir. Örneğin minik patili dostumuz etrafı kazmaktan ya da koklamaktan hoşlanıyorsa bu sırada burnuna yabancı madde girebilir ve direkt olarak hapşırmaya başlayabilir.

Bunun yanında enfeksiyonlar, alerjiler, soğuk algınlığı ve virüsler de hapşırmayı tetiklemektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar