MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Sorunları Yavrularına Bakmayan Anne Kedi

Üye

OnurCoskun


Kayıt Tarihi :
29.05.2020 14:48:02

Toplam Mesaj :
0


Toplam Konu :
1
29.05.2020 14:57:59

Merhaba,

Evimizin arka bahçesinde sokak kedilerine bakıyoruz,  bir tane kedi var daha 1 yaşında bile değil. Doğum yaptı yavrularına 2 hafta kadar baktı şimdi ise bakmıyor. Yavruları yan bahçede, onları görüyor miyavlayarak başka yöne gidiyor. Bizim bahçenin içinde de sürekli bir şeyler arıyor miyavlayarak. Karnı biraz şişti sanırım tekrar hamile, bunun etkisi olabilir mi?

Bizim bahçeden yan bahçeye kovaladım anne kediyi, yavruları uyurken yanlarına gitti bir kez kokladı bir tanesini, yavrulardan biri kafasını kaldırıp bakınca tıslayarak uzaklaştı.

2 gündür yavrularının yanına gitmiyor gibi ama geceleyin onların olduğu bahçede yatarken (yavrularından uzakta),bahçeye girmek isteyen başka bir kediye saldırdı, sanırım tam olarak terk etmemiş.

Sizce böyle davranmasının sebebi nedir? Yapabileceğim bir şey var mı? 

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Veteriner Hekim

mujgancevik

Kayıt Tarihi :
13.03.2019 14:40:21
Toplam Mesaj :
68
Toplam Konu :
0
2.06.2020 12:32:53

Merhabalar,

Bazı kedilerde ilk gebeliklerinde hormonal sebeplerle yavruları reddetme görülebilir. Bazıları ise yavrularının kokusunun değişmesi nedeniyle arasa da kokusu farklı geldiği için yavruları sahiplenemez. Ama bu başka kedilerin o yavrulara zarar vermesine engel olmayacağı anlamına da gelmez. 

Kedinin gerçek anne olduğundan eminseniz bebekleri annenin vücuduna özellikle arka popo bölgesine hafifçe sürün, kendi kokusu bebeklere bulaşınca kabul edebilir. Anne ve bebekleri korunaklı bir yere almanızda fayda var. Annenin göreceği yakın bir mesafeye mama ve su koymanızı öneririm. Böylece yavrularla daha çok vakit geçirecek ve onu strese sokacak bir faktör olmayacaktır.