MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Sorunları Kedim için bir fikir istiyorum

Üye

Cikoritta


Kayıt Tarihi :
16.05.2021 17:10:22

Toplam Mesaj :
0


Toplam Konu :
1
16.05.2021 17:13:59

herkese merhaba. Tekir benekli çizgili bir kedim var. Eşim hamile ve baba olacağım inş. Ama kedimi çok seviyorum oda evladından farklı değil gerçekten ama bir sıkıntım var. Mia şuanda 1 yıl 3 aylık. 2 aylık ken sahiplenmiştim veterinerimiz bu kediler çok hareketli olabilir dikkat edin diyordu hep sivri kulaklı olduğu için. 1 yaşına bastığında kulaklarının uç kısımlarında tüğler uzamaya başladı. Bildiğiniz 5 cm incecik yukarı doğru tüğ oluştu şuan. Ve biraz hırcınlaşmaya başladı. Veteriner benim arkadaşım ve parazit aşılarını yaptırmaya çağırdım eve tam bugün ve kulaklarındaki tüyleri görünce bunda vaşak genide var dedi ve doğmasına 1 aydan kısa süre kalmış bebeğimiz için uyardı. Kedimi çok seviyorum her nekadar yaramaz olsada ama ne yapacağımıdabilmiyorum. Veterinerin tek önerisi çiğ et verme çocuk doğuncada yatmaya yakın 1 saat oynat ve yorulmasını sağla. Şuan bize karşı davranışları sadece gündüz iyi ama hava kararınca değişik bişey oluyor devamlı pusuda ve karanlıkta durmayı seviyor.... tek sorum acaba bebeğime bir zarar verirmi 

Veteriner Hekim

mujgancevik

Kayıt Tarihi :
13.03.2019 14:40:21
Toplam Mesaj :
68
Toplam Konu :
0
11.06.2021 23:27:22

Merhabalar,

Sorunuzu geç gördüğüm için üzgünüm. Umarım bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız. 

Kedi ve köpekler biraz kıskansalar da genelde bebekleri, çocuklaarı bilirler ve zarar vermezler. İyi geçinmese bile uzak durmayı tercih ederler. 

Meslektaşıma katılmıyorum, kulağı tüylü çok kedi ırkı var (örneğin Maine coon, Norveç orman)ve vaşak geni taşımıyorlar, ırk özelliği olarak o şekildeler, espri yaptığını düşünüyorum. 

Onunla oyunlar oynamak, enerjisini attırmak geceleri rahat uyumanız ve onunla ilgilendiğinizi göstermeniz açısından doğru bir yol. Onun dışında gelecek bebeğin eşyalarını koklatmanızı, elinize oyuncak bir bebek alarak kucağınızda bir canın varlığına alıştırmanızı öneririm. Bebek için hazırlanan odaya girmesine, eşyaları koklamasına, o odada yatmasına izin verirseniz bebk geldiğinde rakip değil, kardeş gibi algılayacaktır. Hatta çoğu bebekleri sahipleniyor ve güvenliğini kendisi sağlıyor, uyandığında, ağladığında sahiplerine haber veriyorlar.

Endişelenmemenizi ve kedili, bebekli evin tadını çıkarmanızı öneririm ;)