MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Sorunları kedilerimin yeme sorunu

Üye

dogu_bati


Kayıt Tarihi :
25.01.2022 18:14:11

Toplam Mesaj :
0


Toplam Konu :
1
25.01.2022 18:29:47

Merhaba. 10 aylık 2 erkek tekir kedim var. ikisi de 7 aylıkken kızgınlığa girmeden kısırlaştı. kedilerimden birinde kısırlaştırma ameliyatı öncesi yapılan tahlillerde karaciğer ve böbrek sorunu çıktı. ardından ilaçlı mamaya geçtim. ilaçlı mamaya geçene kadar mamaları sürekli önlerinde duruyordu. fakat ilaçlı mamaya geçtikten sonra mecbur yemeklerini öğün olarak vermeye başladım. 4 aydır mama paketinin arkasında yazan miktarı (hatta 15-20 gr fazlasını) gün içinde 6'ya bölerek öğünlü olarak veriyorum fakat asla doymuyorlar gibi hissediyorum. sürekli mama istiyorlar benden. en küçük bir ayağa kalkma hareketimde direkt mutfak kapısının önüne koşturuyorlar ve mama vereceğimi zannediyorlar.  mama verdiğim zaman da öğünlerini nefes almadan 2 sn içinde silip süpürüyorlar. bu durum oldukça canımı sıkmaya başladı artık. tekrar mama kabının her zaman dolu olduğu sisteme geçmeye çalıştım fakat adepte olamıyorlar. kaptaki 1 günde yiyecekleri miktarı 2 dk içinde bitiriyorlar. bu durumun altından nasıl kalkacağımı çözemedim. yardımcı olursanız çok sevinirim.

yaş: 10 aylık

kilo: 4 kg (4 aydır kiloları bu şekilde sabit)

mama: kısırlaştırmadan önce hill's yavru, kısırlaştırmadan sonra n&d ve pro plan kısırlaştırılmış versiyonlarını kullanıyorum.

 

 

Veteriner Hekim

mujgancevik

Kayıt Tarihi :
13.03.2019 14:40:21
Toplam Mesaj :
68
Toplam Konu :
0
11.02.2022 17:06:28

Merhabalar,

Kediler genelde ihtiyaçları kadar yerler ve doğada da avlanma, uyuma şeklinde günlerini geçirirler. Yani normalde mamalarını gelip gidip tıkırdatma şeklinde yerler. Muhtemelen mama değişikliği ve enerjileri yüksek olduğu için doymadılar ve alışkanlık değiştirdiler. Sürekli mama sistemine dönmek istiyorsanız mamalarını kademe kademe arttırabilirsiniz. İlk günler mamanın hepsini bitirseler de siz kaplarını boş bırakmayın ve azar azar da olsa tabaklarına mama ekleyin. Zamanla tabakta mama olduğunu görüp aç kalma endişesi yaşamayacaklardır. Bu arada aç kalmamış da olabilirler ;). Yeni mamaları lezzetli gelmiş olabilir. Burada sizi yönlendirecek durum kiloları olacaktır.