MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Forum Kedi Sorunları Kedi Tuvalet Sorunu

Üye

caterpie


Kayıt Tarihi :
8.05.2019 00:57:59

Toplam Mesaj :
0


Toplam Konu :
1
8.05.2019 00:59:37

Merhaba. 
Kedim 16 Haziran 2016 doğumlu, tekir ve kısır değil. Son 1 aydır canımdan bezmiş durumdayım. 2 yaşına girecek yakında ve bu zamana kadar kızgınlığa girdiğine şahit olmadık. (Ya da biz anlamadık.) Son 1 aydır sürekli yastığıma çiş yapıyor. Yani işaretleme falan kesinlikle değil bu çünkü yastık resmen göl oluyor. 

Her seferinde temizliyorum ancak inatla, ben uyurken/odada yokken vs ara ara yastığıma çişini yapıyor. Tuvalet kabı temiz. İştahının maşallahı var. Ne kadar engellemeye çalışsamda kapıları açabildiği için sürekli domatesten tutunda salatalığa kadar, karnıbahardan mercimek çorbasına kadar yiyor. Mamasıda iştahla yiyor, bunun dışında daha yemediği bir şey göremedik. Sürekli mutfağın kapısını kilitlemek zorunda kalıyorum resmen. 

Bulunduğum bölgede 1 tane veteriner var. Oda fazla bilgisiz kediler konusunda. En kısa süre veterinere götürmeye çalışacağım ancak bilgisi olan birinden fikir almak istiyorum. Çok araştırdım, bir şey bulamadım. Sebebi nedir sizce?

Veteriner Hekim

mujgancevik

Kayıt Tarihi :
13.03.2019 14:40:21
Toplam Mesaj :
68
Toplam Konu :
0
8.05.2019 17:35:21

Merhabalar,

İstenmeyen yerlere idrar yapma sebepleri; 1. Hormonal, 2. İdrar yolu enfeksiyonu (kum, taş vs dahil), 3. Protesto amaçlı

Yaş itibariyle hormonal gibi görünse de bir idrar tahlili yapılmasını öneririm. İdrar yolu ile ilgili sıkıntı yoksa, ne zamanlarda idrar yapıyor, ortamında ne değişti, neye kızıyor gözlemleyip bulmanızda fayda var. Böylece protesto kısmını da çözebilirsiniz. Enfeksiyon ve protesto olmadığı kesin ise hormonal olarak düşünülebilir ve tek çaresi kısırlaştırmadır.